Z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Polsce zwiększyła się o połowę. Takich rodzin jest już w kraju ponad milion, a 90% z nich stanowią samotne matki.

Wychowywanie dzieci jest bez wątpienia czasochłonne i wymaga wielu poświęceń – potrzeby i pragnienia rodziców schodzą często na dalszy plan. Nie każdy jednak chce pozostać  na zawsze „tylko” rodzicem.
Znalezienie osoby, u boku której gotowi jesteśmy spędzić resztę naszego życia nie jest łatwym zadaniem. Wspólne zainteresowania, urzekający wygląd, szczerość, wyrozumiałość i poczucie humoru – to minimum oczekiwań wobec potencjalnego partnera.
Co jeśli w grę wchodzą nie tylko nasze uczucia, lecz również uczucia naszego dziecka? Czy samotni rodzice mają inne wymagania wobec partnera niż osoby bezdzietne?  Czy wymagają zbyt wiele?

Samotny rodzic chce więcej
Badania przeprowadzone przez portal randkowy eDarling pokazują, że oczekiwania singli wobec potencjalnego partnera różnią się w zależności od płci i dotychczasowego bagażu doświadczeń ankietowanych osób. Najbardziej wymagające wśród singli są samotne mamy. Tuż za nimi uplacowały się bezdzietne kobiety. Z kolei zaś mężczyźni wychowujący samotnie dzieci mają mniejsze wymagania wobec przyszłej partnerki niż kobiety.
Badania pokazują, że samotni rodzice są na ogół ostrożniejsi, jeżeli chodzi o wybór partnera. Nie kierują się wyłącznie własnymi potrzebami - dużo ważniejsze jest dla nich dobro dziecka. Świadomość, że dzieci emocjonalnie uczestniczą w życiu rodziców, odczuwają lęki przed zmianami sprawia, że samotni rodzice często świadomie rezygnują z partnerstwa nie podejmując żadnych starań, aby ułożyć sobie życie na nowo. Lęk przed odrzuceniem i kolejnym niepowodzeniem jest większy niż chęć spełnienia w miłości.

Szanse samotnych rodziców
Jeśli trudno uwierzyć, że samotny rodzic ma szanse na nowy związek, warto przyjrzeć się statystykom. Według danych portalu eDarling zaledwie 34% mężczyzn przyznaje, że zdecydowanie nie chce wchodzić w związek z partnerką, która ma dzieci. Nieco więcej, bo 37% kobiet zadeklarowało, że interesują je tylko bezdzietni partnerzy. Większość samotnych osób jest zatem gotowa, aby budować nową rodzinę z samotnym rodzicem i jego pociechą. Niemal 60% mężczyzn i 55% kobiet poszukujących miłości na platformie eDarling zaakceptowałoby partnera z dzieckiem.

Samotny rodzic dobrą partią
Fakt bycia samotnym rodzicem z pewnością nie jest  wyrokiem skazującym na samotność. Samotne rodzicielstwo wymaga bez wątpienia wielu wyrzeczeń i związane jest z wieloma utrudnieniami, jak choćby znalezieniem opiekunki dla dziecka przed każdą randką. Jednak kiedy rodzic upora się z zaistniałymi problemami,  potencjalny partner będzie miał przed sobą dojrzałą, świadomą, pełną miłości osobę.  Wszystko to, czego samotnego rodzica nauczyło wychowywanie dziecka, będzie pomocne przy budowaniu nowej więzi.


Podobne artykuły:


DRUKUJ