Problemy z nimi ma niemal każda z nas. Są uciążliwe, nierzadko bolesne i nieestetyczne. Pękające naczynka, poszerzone żyły, aż wreszcie żylaki. Czy wiesz jak sobie z nimi radzić? Dzisiejsza medycyna posiada skuteczne sposoby do walki z chorobami układu krążenia.

Większość ludzi na świecie wykazuje skłonności do problemów z naczyniami krwionośnymi. U niektórych zaburzenia pojawiają się już w okresie wczesnego dzieciństwa, u innych zaś są problemem nabytym. Niewątpliwie jednak powodują kompleksy i dyskomfort. Istnieje wiele metod walki z nimi, od kremów po laseroterapię, jednak wciąż bywają tematem tabu.

Przyczyny
Pierwszą przyczyną pękania naczynek jest skłonna do tego cera, im cieńsza i bardziej sucha, tym wyższe prawdopodobieństwo tej przypadłości. Ponadto nadmierna ekspozycja na słońce, jak również gwałtowne zmiany temperatur, mogą spowodować występowanie kolejnych „pajączków”.
Żylaki, to inaczej rozszerzone naczynia krwionośne. Przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowy kierunek przepływania krwi. Kiedy zastawki działają nieprawidłowo krew płynąca do góry próbuje się cofnąć. Powoduje to zwiększenie ciśnienia w żyłach oraz nacisku krwi na ich ścianki. Przez to naczynia rozszerzają się i już nie wracają do pierwotnego stanu. Część ludzi rodzi się z nieprawidłowo działającymi zastawkami, u innych zaś powodem może być np. zakrzepowe zapalenie żył. Z powodu żylaków cierpi już co trzecia kobieta na świecie. U mężczyzn problem pojawia się rzadziej, bo tylko 20% z nich musi się z nim zmagać.

Leczenie
Dzisiejsza medycyna estetyczna oferuje nam szereg możliwości walki z rozszerzonymi lub popękanymi naczyniami krwionośnymi. Jedną z nowości, która podbija polski rynek jest I2PL Epilux / Ellipse.

IPL jest nowoczesnym urządzeniem emitującym wiązkę intensywnego, pulsującego światła. Zabiegi z polegają na wysyłaniu światła w kierunku skóry, które wypuszczane jest w sposób pulsacyjny. Hemoglobina znajdująca się w czerwonych krwinkach pochłania i zamienia energię świetlną w ciepło, które kierowane jest na ścianki żył. W ten sposób jest ono unicestwione i zlikwidowane przez nasz organizm i jego mechanizmy obronne . Zamiana światła w energię cieplną i wykorzystanie jej później do zniszczenia wybranego elementu bez wykonania szkody okolicznym tkanką nazywa się Fototermolizą Selektywną. I2PL jest stosowany głównie do zamykania zmian naczyniowych koloru czerwonego.
- Ellipse / EPILUX jest urządzeniem wykonanym w najnowocześniejszej technologii I2PL, która dzięki tzw. kwadratowemu impulsowi i metodzie podwójnego filtrowania powoduje, że do skóry pacjenta dociera tylko energia naprawcza, a taka, która powoduje ból czy inne działania niepożądane - mówi profesor Paweł Surowiak, z Instytutu Dermamed we Wrocławiu

Inną propozycją, która osiąga bardzo dobre rezultaty jest laser o podwójnej długości fali VariLite. Wytwarza on dwie wiązki, które pozwalają na dostosowanie parametrów do zabiegu w zależności od zaleceń klinicznych, tj. wiązkę zieloną o długości fali 532 nm oraz wiązkę podczerwoną 940 nm. Wiązka 532 nm stosowana jest przy leczeniu zmian naczyniopochodnych, zmian barwnikowych, zmian skórnych, trądziku. Zaś wiązka 940 nm znajduje zastosowanie przy leczeniu głębiej położonych oraz większych naczyń krwionośnych (0,3-1,5 mm średnicy), w tym zmian naczyniowych kończyn dolnych.
Zmiany w obszarze naczyniowym, zmiany barwnikowe o charakterze niezłośliwym, zmiany w obrębie skóry oraz nadmierne owłosienie leczone są laserem emitującym światło widzialne oraz posiadającym długość fali przybliżonej do podczerwieni. Rozbłysk lasera jest pochłaniany przez oksyhemoglobinę i melaninę. Tym samym laser niewidzialny pozwala na wybiórcze nagrzewanie nawet najmniejszych zmian powstałych na ludzkim ciele. Istnieje również możliwość dobrania długości wiązki, co maksymalizuje efekty zabiegu, ponieważ pozwala na dotarcie do wybranej warstwy skóry. Wysokopochłanialna wiązka 532 nm znajduje zastosowanie głównie w leczeniu naczynek o mniejszej średnicy oraz położonych bardziej powierzchniowo.
- Na zmiany naczyniowe o mniejszej średnicy oraz położne powierzchniowo najbardziej selektywnie działa długość wiązki najlepiej pochłaniana przez oksyhemoglobinę, co umożliwia nagrzanie naczynek do temperatury zapewniającej odpowiedni efekt zabiegu, a znacznie zmniejszającej ryzyko poparzenia. Wiązka 940 nm jest mniej pochłaniana i stosowana jest przy zmianach naczyniowych o większej średnicy oraz położonych głębiej.

Słabiej pochłaniana długość fali dociera głębiej i umożliwia bardziej równomierne nagrzewanie naczyń o większej średnicy - tłumaczy profesor Paweł Surowiak.
Miejmy świadomość, że usunięcie popękanych lub rozszerzonych naczyń krwionośnych, to nie wszystko. Późniejsza dbałość o styl życia oraz dietę jest kluczowa w leczeniu. Przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz samokontrola pozwolą w istotny sposób ograniczyć ryzyko nawrotu choroby.


Podobne artykuły:


DRUKUJ