Żylaki i pajączki stanowią nie tylko defekt kosmetyczny nóg, ale przede wszystkim są objawem zmian chorobowych w obrębie układu krążenia. Innowacyjne metody leczenia żylaków pozwalają we wczesnym stadium leczyć przewlekłą niewydolność żylną, chroniąc tym samym Pacjentów przed skutkami rozwoju choroby oraz inwazyjnymi metodami leczenia – mówi dr Roman Kuśnierczyk z Centrum Leczenia Żylaków Scanmed Multimedis w Krakowie.

Współczesna medycyna skupia się już nie tylko na ratowaniu życia, lecz wobec wielu schorzeń szuka rozwiązań, które nie tylko przerwą proces chorobotwórczy, ale i korzystnie wpłyną na jakość życia Pacjenta po zabiegu. W chwili obecnej poza ostatecznym efektem leczenia, liczy się również jakość życia po zabiegu i czas, w jakim osiągnięty zostaje ostateczny efekt terapeutyczny. Doskonałym przykładem jest połączenie terapii RFITT Celon z termoablacją diatermiczną żylaków. Metody te realizują plan skutecznego, bezpiecznego i miniamalnie inwazyjnego leczenia choroby żylakowej. Ten nowoczesny sposób leczenia żylaków gwarantuje pełną skuteczność i szybki powrót Pacjenta do pełnej aktywności po przeprowadzonym leczeniu – opowiada dr Kuśnierczyk.

Pierwsze objawy – czas na konsultacje lekarską!
Przewlekła niewydolność żylna to schorzenie, które rozwija się latami. Zaczyna się od lekkiej opuchlizny wokół kostek oraz uczucia zmęczenia nóg – szczególnie wieczorem. Mówi szef Centrum Leczenia Żylaków Scanmed Multimedis: Już takie objawy wymagają konsultacji z lekarzem – mówię to jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem bogatym w obserwacje i poszukiwanie innowacyjnych metod leczenia. Dysponując odpowiednim sprzętem mam możliwość wykonania badań, które odpowiedzą na pytanie, co się dzieje w obrębie układu żylnego. Problem tkwi początkowo w zmianach pracy żył powierzchownych i żył przeszywających. Nie mamy jeszcze wówczas widocznych żylaków, ale niestety to tylko kwestia czasu, kiedy się one pojawią.  

Spośród wielu metod leczenia zabiegowego, w chwili obecnej możemy wyróżnić:
•    zabiegi klasyczne, leczenie chirurgiczne - inwazyjne, wiążące się z nacięciami skóry, wypreparowywaniem, sondowaniem i usuwaniem chorobowo zmienionych naczyń
•    skleroterapię – leczenie poprzez wstrzyknięcie sklerotantu bezpośrednio do naczynia powodujemy odczyn zapalny, który prowadzi w ostateczności do zarastania światła naczynia
•    zabiegi małoinwazyjne (nie powodujące ran, nie wymagające hospitalizacji) wykorzystujące efekt działania podwyższonej temperatury na chorobowo zmienione naczynia

Bez skalpela – bez bólu
Zabiegi małoinwazyjne są wykonywane bez konieczności pobytu Pacjenta w szpitalu. Te które przeprowadzono najlepiej obrazują natomiast wysoką skuteczność terapeutyczną metod wykorzystujących efekt działania podwyższonej temperatury. W ofercie Centrum Leczenia Żylaków Scanmed Multiemdis oferowane są zabiegi wykonywane pod kontrolą USG: RFITT Celon dla żył pniowych, termoablacja diatermiczna dla żylaków pniowych i żył przeszywających oraz skleroterapia, Przezskórne działanie światła lasera wykorzystujemy w terapii żylaków siatkowatych i pajączków naczyniowych. Zabiegi te pozwalają nie tylko na szybkie wykonanie leczniczego zabiegu, ale i nie wymagają długiej rekonwalescencji – mówi dr Kuśnierczyk.

RFITT, termoablacja, skleroterapia…
Zabiegi nowej generacji pozwalają w łagodny dla organizmu sposób eliminować stany chorobowe żył będąc tym samym alternatywą dla chirurgicznych zabiegów. RFITT Celon to metoda polegające na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Wyzwolona za jego pomocą energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, bez potrzeby jej usuwania. W trakcie zabiegu ilość dostarczonej energii jest precyzyjnie i automatycznie dawkowana, przez co praktycznie wyeliminowane jest ryzyko przegrzania tkanek i wynikających z tego tytułu powikłań – mówi dr Kuśnierczyk.
Termoablacja diatermiczna to zabieg, który wykorzystuje idee zabiegu RFITT z przezskórnym nakłuciem żylaka. Efekt trwałego obkurczenia i zamknięcia naczynia uzyskujemy wykorzystując diatermię chirurgiczną - prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg wykonujemy pod kontrolą USG z dokładnym obrazowaniem całego zabiegu, unikamy w ten sposób uszkodzeń narządów sąsiednich. Jest to szczególnie skuteczna metoda operacyjna zamykania niewydolnych perforatorów, które pozostawione nieleczone, w dużej mierze są odpowiedzialne za nieradykalne leczenie choroby żylakowej kończyn dolnych, są też powodem wczesnych nawrotów żylaków. Metoda stwarza możliwość przeprowadzenia zabiegu w trakcie aktywnego owrzodzenia troficznego! Staje się zatem ostatnią szansą na leczenie dla osób, które mają bardzo poważne kłopoty z żylakami – dodaje dr Kuśnierczyk z Scanmed Multimedis.
Skleroterapia pianką pod kontrolą USG to zabieg, który polega ona na wstrzyknięciu do światła żylaka preparatu, który powoduje ich zarastanie. Mówi dr Kuśnierczyk: Metoda ta daje dobre efekty terapeutyczne w przypadku małych i średnich żylaków, sanowi doskonałe uzupełnienie wyżej wymienionych metod terapeutycznych. Obecnie stosujemy preparat obliterujący w postaci mikropiany, co pozwala uniknąć wielu powikłań i zwiększa skuteczność zabiegu. Z kolei ablacja laserowa żylaków siatkowatych i pajączków naczyniowych wykorzystuje światło lasera o określonej długości fali przechodzi przez skórę, nie uszkadzając jej i w sposób selektywny powoduje obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Ze względu na to wybiórcze działanie wobec zamykanych naczyń, tkanki sąsiednie nie ulegają uszkodzeniu w efekcie czego, po leczeniu nie pozostają blizny. Leczenie żylaków innowacyjnymi metodami dla wielu Pacjentów oznacza powrót zarówno do zdrowia, jak i normalnego życia. Żylaki są powodem wstydu i dyskomfortu, szczególnie w letnich miesiącach. Jednak ich leczenie coraz częściej sprowadza się do kilkudziesięciu minut pobytu w ambulatorium.


Podobne artykuły:

Ile kalorii ma bułka grahamka z masłem

DRUKUJ