Z kim to się je? Znasz przysłowie Czym chata bogata tym rada? Albo może Gość w dom, Bóg w dom? Te powiedzenia znaczą, że gość jest najważniejszą osobą w domu i że chętnie się go częstuje tym, co się ma. A gdzie? W Polsce, w Warszawie, być może w Twoim domu.

W niedzielę 18 listopada o godzinie 13.00 odbędzie się w Warszawie druga edycja akcji Czym Chata Bogata! – obiad (nie tylko) polski, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju „Oprócz Granic”.

Akcja ta polega na organizacji wielokulturowych spotkań Polaków i cudzoziemców. Nieznane sobie wcześniej osoby zasiadają do wspólnego niedzielnego obiadu, który gospodarze przygotowują dla gości z pomocą organizacyjną wolontariuszy  Fundacji we własnym domu. Przestrzeń przy stole ma być miejscem wzajemnej wymiany, dzielenia się, pytań i odpowiedzi, a spotkanie - początkiem nowej znajomości.

Nie tylko znajomości między ludźmi, ale także między kuchniami. Akcja ta jest świetną okazją do wspólnych eksperymentów kulinarnych, serdecznie więc zapraszamy wszystkich miłośników kuchni świata i ich sprawdzone przepisy, zarówno na dania egzotyczne, nieoswojone jeszcze w Polsce jak i na te swojskie, polskie, które sprawią, że cudzoziemcy zakochają się w polskiej kuchni.

Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Inspiracją był czeski projekt Rodina od vedle stowarzyszenia Slovo 21 (Rodina od vedle –Rodzina z sąsiedztwa). Dzięki niemu od 2004 roku do wielokulturowych stołów zasiadło w Czechach prawie 900 rodzin. Inicjatywa ta wzbudziła zainteresowanie wielu organizacji pozarządowych w całej Unii Europejskiej. W 2012 roku do wspólnego posiłku zasiądą także mieszkańcy Belgii, Hiszpanii, Malty, Słowacji, Węgier oraz Włoch. Główną cechą różniącą polską akcję od tych, odbywających się w innych krajach jest to, że może się do niej zgłosić każdy, nawet jeśli nie ma rodziny. Zasiądź i Ty. Smacznego!

Nie każda rodzina z sąsiedztwa jest taka sama jak Twoja. Niektóre z nich mówią innym językiem, mają inny kolor skóry, są innego wyznania, pochodzą z innej strefy klimatycznej, używają innego alfabetu, inaczej rozumieją piękno, skromność, wolność, szczęście, obowiązek, gościnność. Choć to ostatnie to przecież polska specjalność. Mamy jej smak na języku, tej słynnej polskiej gościnności. Pierogi ruskie, ryba po grecku, karp po żydowsku, śledź norweski, barszcz ukraiński, fasolka po bretońsku, sałatka włoska, placek węgierski, sos tatarski. Do picia kawa po turecku. Na deser sernik wiedeński.  

A skoro nasza polska rodzina zasiada do tak wielokulturowego stołu, czemu by nie zaprosić jeszcze kogoś? Choćby tego sąsiada, którego rodzina jest inna niż Twoja. Być może już chciałeś/łaś to zrobić, ale nie masz odwagi?  Jesteś ciekaw/a jak żyją migranci, ale żadnego nie znasz osobiście?
Weź udział w projekcie!

Jesteś cudzoziemcem  i nie znasz swoich sąsiadów? Brakuje Ci polskich przyjaciół, kontaktu z kulturą i żywym językiem? Niezbyt dobrze znasz polskie zwyczaje i chcesz poznać je lepiej? Nie próbowałeś jeszcze dań polskiej kuchni? Chciałbyś poczęstować Polaków przysmakami ze swojego kraju?
Weź udział w projekcie!

Akcja ma miejsce co roku w listopadzie. Druga edycja odbędzie się już 18 listopada 2012. Zgłoszenie się do udziału (jako gospodarz lub gość) nie jest skomplikowane - wystarczy wypełnić formularz online dostępny pod adresem http://frog.org.pl/pl/dzialania/czym-chata-bogata-obiad-nie-tylko-polski.html. Po otrzymaniu zgłoszenia Fundacja skontaktuje się ze wszystkimi chętnymi, aby omówić szczegóły spotkania. Za nawiązanie kontaktu  z uczestnikami odpowiedzialni będą asystenci, którzy pomogą  także na każdym kroku przygotowań.  Serdecznie zapraszamy do udziału!

                            Zespół Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic”


Podobne artykuły:

Ile kalorii ma fasolka po bretońsku
Ile kalorii ma barszcz biały z torebki
Ile kalorii ma sałatka śledziowa z majonezem

DRUKUJ