Pomimo, że lato dobiega końca, że do łask wracają pełne buty w codziennej pielęgnacji nie możemy zapomnieć o pięknie wyglądających stopach. Zrobienie pedicure wcale nie jest taką trudną sprawą. Wystarczy poświęcić kilka minut a z pewnością przyniesie to korzyści dla naszej urody i zdrowia.

Co będzie potrzebne…

Zacznijmy od kompletowania niezbędnych narzędzi. Ważne, aby były one dobrej jakości. Warto zaopatrzyć się w nożyczki lub cążki do paznokci, pilniczek, pumeks. Potrzebne będą również kosmetyki – zmywacz do paznokci, baza pod lakier, lakier, nabłyszczasz do paznokci, peeling do stóp, krem do stóp, a do tego waciki lub płatki kosmetyczne.

Krok 1 – kąpiel
Kąpiel to niezwykły relaks dla stóp, ale także przygotowanie ich do „zabiegów”. Ciepła woda z mydlinami lub solą do stóp zmiękczy twardy naskórek i paznokcie, ale również pobudzi krążenie. Bardzo pozytywnie na stopy wpływa ziołowa kąpiel, która niweluje wiele problemów (na przykład na potliwość stóp poleca się tymianek, lawendę lub rozmaryn). Nie ma problemu, aby przygotować ją samodzielnie w domu. Paznokcie zmiękcza napar z tymianku lub rumianku, to z kolei ułatwi wykonanie pedicure.
Taka kąpiel powinna trwać 10 minut – nie za długo, aby nie wysuszyć skóry. Następnie należy dokładnie wysuszyć stopę zwracając dużą uwagę na często zaniedbywaną przestrzeń między palcami.
Po kąpieli warto usunąć zrogowaciały naskórek pięt pumeksem lub specjalną skrobaczką dostępną w sklepach. Można także zafundować stopom peeling za pomocą przeznaczonych do tego kosmetyków.

Krok 2 – usuwanie
Chodzi tutaj dokładnie o stary lakier do paznokci. Usuwamy go za pomocą zmywacza do paznokci najlepiej bez acetonu. Za pomocą specjalnych, drewnianych patyczków usuń skórki. Można się wspomóc odrobiną oliwy z oliwek, którą nakładamy na wacik, a następnie przemywamy paznokcie. Pamiętajcie, aby potem zmyć pozostałości oliwy zmywaczem.

Krok 3 – obcinanie
W przeciwieństwie do rąk długie paznokcie u stóp nie wyglądają dobrze. Mogą być też powodem późniejszego ich wrastania co niesie za sobą przykre konsekwencje. Po obcięciu należy nadać paznokciom kształt za pomocą pilniczka.

Krok 4 – łagodzenie
Po kąpieli ukojenia stopom da masaż kremem do stóp. Warto dopasować go do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu skóra będzie gładka i delikatna. Masaż pobudzi też krążenie.

Krok 5 – malowanie
Najpierw na paznokcie nałóż bazę pod lakier, która zapobiega odbarwianiu się płytki paznokcia i osłabianiu jej. Następnie możesz pomalować je swoim ulubionym kolorem. Potem można dokończyć dzieło za pomocą nabłyszczacza, który zwiększy efekt oraz opóźni odpryskiwanie lakieru.
Pamiętaj, aby nową warstwę kosmetyku nakładać tylko i wyłącznie po wyschnięciu poprzedniej.
Malowanie paznokci ułatwi specjalny separator wkładany pomiędzy palce.

Idealny pedicure nie wymaga wielkiego wysiłku ani wprawy. Warto jednak 5 wskazanych wcześniej kroków wykonać raz w tygodniu, a stopy będą wyglądać schludnie i zdrowo.