Uwielbiasz zimne lody, ciepłą kawę, ale jedzenie ich przyprawia Cię o przeszywający ból? Jeśli nadwrażliwość zębów przeszkadza Ci w delektowaniu się ulubionymi smakami przeczytaj jak można poradzić sobie z tym problemem.

Skąd się bierze nadwrażliwość…
Nadwrażliwość zębów jest wynikiem niszczenia się szkliwa, czyli warstwy ochronnej zęba. Dzieje się tak, gdy używamy zbyt twardych szczoteczek czy pasty mocno ścierającej szkliwo (przede wszystkim środków wybielających). Takie niszczenie powoduje też spożywanie kwaśnych produktów czy gazowanych napojów. Wrażliwość zębów wzrasta również w skutek cofania się dziąseł, a co za tym idzie odsłonięcie bardzo wrażliwych szyjek zębowych. Ogromne znaczenie ma tutaj właściwa technika szczotkowania zębów.
Takie błędy powodują nadwrażliwość, która nie tylko staje się nieprzyjemnym uczuciem, ale ma także negatywny wpływ na zdrowie.

Jak temu zaradzić…
Nie zaniedbuj tego problemu. To nic, że jeszcze nie odczuwasz bólu. Najlepsza jak zwykle jest profilaktyka. Oto kilka porad co robić, aby dziąsła i zęby nie były nadwrażliwe.
- nie przesadzaj ze szczotkowaniem. Regularne mycie zębów jest bardzo ważne dla zdrowia, jednak istotne jest, aby nie robić tego zbyt energicznie i mocno. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na szczotkowane miejsca. Należy myć całą jamę ustną, a nie tylko jej części.
- Używaj miękkiej lub średniej szczoteczki do zębów.
- Używaj pasty do wrażliwych zębów. Taką pastę można stosować na zmianę z inną, np. rano mocniejszą, wieczorem tą delikatniejszą.
- Pamiętaj o stosowaniu płynów i nici dentystycznych przeznaczonych do zębów wrażliwych. Płyny w swoim składzie powinny mieć fluor.
- nie szczotkuj zębów ok. pół godziny po zjedzeniu kwaśnych pokarmów. To one osłabiają szkliwo, a dodatkowe szorowanie działa na nie szczególnie niszcząco.

Jeśli już dopadła Cię nadwrażliwość możesz spróbować nałożyć niewielką ilość pasty do wrażliwych zębów i zostawić na noc. Ogranicz także spożywanie „zakazanych posiłków”, takich jak cytrusy, herbata, słodycze, gazowane napoje. Unikaj twardego jedzenia (np. orzechów). Jeśli jednak Twoje zęby nadal bolą udaj się na wizytę do stomatologa. Ból może być powodowany przez odkładający się kamień bądź mieć zupełnie inne podłoże.