Polskie mieszkania mają to do siebie, że w większości z nich panuje przepych i stylistyczny chaos. Nadmiar latami gromadzonych ozdób, pamiątek z komunii, ślubu i wakacji powoduje, że czasem marzymy o prostej przestrzeni, wolnej od wieloletnich wspomnień znad komody i figurek z wysłużonej meblościanki. .

Jeśli tylko potrafimy rozstać się z przeszłością w wielkim stylu, a w dodatku utrzymanie porządku nie jest dla nas kłopotliwie, to idealnym rozwiązaniem będzie aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim, o której pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.
Styl skandynawski z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom prostych form, naturalnych materiałów i jasnej kolorystyki. To rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w mieszkaniu, ale i w ogrodzie. Jasne barwy i proste formy mebli powodują, że „wnętrza z północy” sprawiają wrażenie przestrzennych i lekkich. I choć obecnie na rynku istnieje wiele odmian tego stylu; od tej najbardziej znanej minimalistycznej wersji szwedzkiej, poprzez  kolorowo-geometryczną wersję fińską, aż do subtelnej i romantycznej odmiany duńskiej, to i tak naczelną zasadą w aranżowaniu tego typu wnętrz jest minimalizm, który dotyczy nie tylko dodatków, ale także  istotnych w każdym domu mebli.

- W malowniczej Skandynawii triumfuje życie w zgodzie z naturą i wygodą dlatego w przypadku tego typu aranżacji sprawdzają się funkcjonalne, meble z surowców naturalnych, najczęściej drewniane lub wiklinowe,  dodatkowo podkreślone  zasłonami  lub obiciami mebli, wykonanymi przeważnie z lnu lub bawełny – mówi Magda Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com. Charakter malowniczej Skandynawii z pewnością pokreślą jasne, niekoniecznie zimne barwy. Najlepiej sprawdzają się tu najróżniejsze odcienie bieli, ale także niebieski, szary, oliwkowy  a także stonowany róż, który w połączeniu z odcieniami drewna daje niesamowity efekt. Ciekawym rozwiązaniem mogą  okazać się również akcenty w bardziej zdecydowanych barwach. Pod warunkiem, że będą one przemyślane i w konsekwencji nie przytłoczą  zamierzonej koncepcji. W skandynawskiej aranżacji mogą znaleźć się także nietuzinkowe elementy na przykład w postaci stylowych mebli. Ustawiony w jasnej  jadalni lub prostym  salonie duży, drewniany, odnowiony stół, zabytkowe krzesło czy rzeźbiony regał z książkami Stinga Larssona i tomikiem poezji Tomasa Tranströmera świetnie wpasują się w proste, stylowe, skandynawskie wnętrze.

- Styl skandynawski to także przemyślany detal w postaci fantazyjnych szuflad, niebanalnego lustra, ciekawej narzuty, nonszalancko rozłożonego koca, najróżniejszych wiklinowych koszyków czy nietuzinkowych dodatków w postaci gustownej klatki dla ptaszka, haftowanych ręcznie poduszek czy ustawionego gdzieś w kącie drewnianego konika na biegunach. Decydując się na ten styl w naszym mieszkaniu możemy pozwolić sobie na różne jego wariacje, wprowadzając np. kontrastową biel i czerń – motyw charakterystyczny dla Finlandii, romantyczne motywy rodem z Danii lub subtelne rękodzieło typowe dla szwedzkich wnętrz – podkreśla Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.
Istotne jest aby w  aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim kolory ścian były stonowane, pozbawione zbędnych akcentów, bordiur, wyszukanej draperii, podkreślone jedynie białymi, drewnianymi listwami podłogowymi. Również podłoga, to u kochających się od lat w prostym designie Szwedów, także dość istotny element. Jeśli chcemy uzyskać klimat mieszkania rodem z Północy, to powinniśmy zainwestować w parkiet lub deski, najlepiej olejowane, jasne, wykonane z białej sosny, jesionu lub dębu. Ciekawy efekt możemy uzyskać także bieląc stary, podniszczony parkiet.
W przypadku  skandynawskiego wnętrza powinniśmy pamiętać również o starannie dobranym oświetleniu, które dodatkowo podkreśli prostotę i funkcjonalność tego stylu. Nie zapomnijmy więc o geometrycznych kinkietach a także kryształowych  lampach, które umiejętnie dobrane, nadadzą naszej prywatnej przestrzeni odpowiedniej finezji.
Urządzając wnętrze w omawianym stylu pamiętajmy, że choć jest on prosty i funkcjonalny, to wymaga on od domatorów  notorycznego utrzymywania porządku. W przeciwnym razie w naszym mieszkaniu zapanuje niepotrzebny chaos daleki od uniwersalnych założeń krainy Wikingów – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Stoły i ławy ogrodowe

Wersja do druku