Twoje dziecko jest, marudne, nie chce pić i nie ma apetytu? Gdy mierząc temperaturę zauważysz, że to wina gorączki nie wpadaj od razu w panikę. Są sposoby na pozbycie się zbyt wysokiej temperatury.

Gorączka jest naturalną reakcją organizmu, który broni się przed niebezpieczeństwami związanymi z wirusami i bakteriami. Wbrew pozorom można powiedzieć, że jest ona pozytywnym aspektem, gdyż w jej trakcie organizm wytwarza więcej przeciwciał, a bakterie wolnej się rozmnażają.

Duże znaczenie ma wysokość gorączki. Lekki stan podgorączkowy nie jest powodem do obaw, może być jedynie sygnałem do zwiększonej obserwacji. Jednak jeśli temperatura przekracza 38 stopni należy starać się ją obniżać.

Czasem powody gorączki bywają błahe, szczególnie o tych najmłodszych dzieci. Podwyższona temperatura może być spowodowana zbyt ciepłym ubraniem czy energiczną zabawą. W takim przypadku warto odczekać jakiś czas i ponownie zmierzyć temperaturę.

Czasem jednak gorączka związana jest z bakteriami, które zaatakowały organizm dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Można jednak zastosować domowe metody, które być może zbiją gorączkę i przywrócą maleństwu zdrowie i dobre samopoczucie.

Woda…
Na zbicie gorączki dobra będzie kąpiel. Należy jednak pamiętać, aby temperatura wody była o około 2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Jeśli więc pociecha ma gorączkę 38 stopni woda powinna mieć ich 36. To niezwykle ważne aby woda, z którą kontakt ma dziecko nie może być zbyt chłodna. Mogłoby to spowodować szok termiczny.
Pomocne będą także okłady, szczególnie jako środek wspomagający inne metody obniżania temperatury. Możemy położyć je na główkę, brzuszek lub rączki dziecka. Okłady mogą być nieco chłodniejsze. Zmoczoną gazę lub pieluchę przyłóż do głowy dziecka, zmieniaj co około 5 minut.

Leki…
W apteczce każdej mamy powinny być leki przeciwgorączkowe dla dzieci. Pomocne będą takie składniki jak paracetamol oraz ibuprofen. Ten drugi dodatkowo zwalcza stany zapalne.

Wyciszenie…
Warto zapewnić w tym momencie dziecku spokój. Wyciszenie oraz brak energicznych zajęć sprzyja wypoczynkowi i pozwala nabrać sił organizmowi. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne.

Dobry pokój…
Dziecko nie wyleczy się w mocno nagrzanym pokoju. Miejsce, w którym wypoczywa Wasza pociecha powinno mieć odpowiednią temperaturę i musi być wietrzone. Duszne pomieszczenia sprzyjają rozwojowi bakterii.

Warto pamiętać, że w trakcie gorączki dziecko o wiele bardziej się poci. W skutek tego następuje utrata znacznej części wody w organizmie. Niezwykle ważne jest zatem, aby podawać mu sporą ilość płynów. Najlepsza będzie woda, herbatki ziołowe (z lipy, czarnego bzu, malin) lub rozcieńczone soczki.
Jeśli dziecko nie chce jeść, nie trzeba go zmuszać, ważne, aby sporo piło.

Gdy pomimo prób zbicia gorączki utrzymuje się ona nadal należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Być może konieczne jest podanie antybiotyku. Lekarz zaobserwuje inne dolegliwości towarzyszące gorączce, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.