Czas poporodowy jest bardzo trudny dla młodej mamy. Cierpi przede wszystkim ciało. Do tego zwykle nie ma szans na odpoczynek – maluszka trzeba nakarmić i przewinąć.

W większości szpitali noworodek przebywa z mamą na sali. Tylko po przeprowadzonym cięciu cesarskim kobieta może dłużej odpocząć. Jeśli zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, trzeba leżeć płasko przez kilka godzin po rozwiązaniu (zapobiega to ewentualnemu silnemu bólowi głowy). Młoda mama musi korzystać z każdej okazji do drzemki. Szczególnie pierwszy sen noworodka na świecie trwa długo.
W pierwszych dniach po porodzie dokuczają różne dolegliwości fizyczne. Jeśli poród odbył się drogami natury, krocze jest obolałe, zwłaszcza po jego nacięciu bądź pęknięciu. Założone szwy mogą powodować znaczny dyskomfort. Po cięciu cesarskim dokucza rana na brzuchu. Ból może utrzymywać się na długo po porodzie. Dobrą do karmienia jest wtedy pozycja leżąca. Do tego wszystkiego w pierwszych dniach po porodzie dochodzą obfite krwawienia. Dość uporczywe jest częste zmienianie podkładów i podmywanie, aby zapobiec wystąpieniu stanów zapalnych.

Wiele kobiet napotyka również na trudności w toalecie. Ból w okolicy krocza i zwolniona perystaltyka jelit wpływają na jakość oddawania moczu i wyróżnienia. Siusianie po porodzie jest bardzo ważne, gdyż zlegający mocz może wywołać infekcję. Kłopoty mijają zwykle w ciągu 24 godzin. Wypróżnienie powinno nastąpić najpóźniej trzy dni po porodzie. Młode mamy boją się rozejścia szwów, a dodatkowo napięte do tej pory mięśnie brzucha, odpoczywają.
Oczywiście, trudności nie kończą się wraz z powrotem do domu. Nadal trzeba dbać szczególnie o krocze. Z pewnością pojawi się też nawał mleczny, więc piersi będą pełne, nabrzmiałe i bolesne. Wiele kobiet doświadcza również pękania brodawek oraz ich krwawienia. Młoda mama musi uważnie przyglądać się swojemu ciału. Zawsze niepokojące jest między innymi zwiększenie wydzieliny z dróg rodnych (w trakcie połogu powinna stopniowo zmniejszać się) oraz jej zabarwienie krwistoczerwone. Nie wolno bagatelizować także utrzymującego się złego samopoczucia, bólów głowy, mroczków przed oczami i gorączki. Trzeba obserwować rany, zarówno po cięciu cesarskim, jak i po zszyciu krocza. Kontroli lekarskiej wymaga pojawiające się zaczerwienienie, zwiększona bolesność i wycieki ropne.
Kobieta może również doświadczyć różnych stanów emocjonalnych. Euforia będzie mieszała się ze smutkiem i zmęczeniem. Szalenie ważne jest wsparcie bliskich osób.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku