Krwotoki z nosa występują zarówno u małych dzieci jak i dorosłych osób. Przyczyny mogą być błahe, ale może to być oznaka również poważniejszych dolegliwości. Ważne, aby nie zbagatelizować problemu, a także umieć zachować się odpowiednio w takiej sytuacji.
Skąd się biorą…
Krwawienia z nosa to nie tylko skutek uderzenia. Bywa, iż występują one częściej i pojawiają się „znikąd”. Te zjawiające się od czasu do czasu mogą być wynikiem zmęczenia, wyższego ciśnienia, osłabienia organizmu (np. po chorobie). Niekiedy bywa, że są związane ze stanem śluzówki nosa (np. jej zbytnim wysuszeniem spowodowanym przebywaniem w nieodpowiednio wilgotnym pomieszczeniu). Kiedy jednak zdarzają się częściej koniecznie trzeba przyjrzeć się im dokładniej, gdyż mogą świadczyć o mniej lub bardziej poważnej chorobie.

Krwawienia z nosa mogą być związane z chorobami wątroby, hemofilią, nadciśnieniem tętniczym, nowotworami, polipami, stanami zapalnymi nosa, zaburzeniami krzepliwości krwi (niekiedy wywołane przez białaczkę). Spowodowane mogą być również z niedoborem witamin C, K i D.
Krwawienia mogą też powodować niektóre leki. Osoby ze takimi skłonnościami muszą unikać leków rozradzających krew (np. Aspiryna). Warto wspominać o tym lekarzowi, a także farmaceucie przy kupowaniu chociażby leków na przeziębienie.

Co zrobić gdy poleci…
Reakcja na krwotok jest bardzo ważna. Pozwala bowiem na zatamowanie krwawienia, nie uszkadzając naczyń krwionośnych. To z kolei pomaga w zapobieganiu nawrotu krwawienia a także w jego nasileniu.
Jeśli więc krwawienie przydarzy się Wam lub komuś z Waszej rodziny dobrze wiedzieć jak postępować. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie nosa, czyli zwykłe „wydmuchanie”. Należy jednak zrobić to w miarę spokojnie, gdyż zbyt gwałtowne może doprowadzić do uszkodzenia naczynek krwionośnych i nasilić krwawienie. Następnie trzeba ucisnąć nos (również nie aż tak mocno, jednak zdecydowanie) i przechylić głowę ku przodowi (nie jak czasami się uważa do tyłu). Dobrym rozwiązaniem są zimne okłady na kark i nasadę nosa.
Można także sięgnąć po preparaty zawierające rutynę i witaminę C, które wzmocnią naczynka krwionośne. Jeśli macie małe, ale powtarzające się częściej krwawienia również warto łykać takie witaminki.

Jeśli krwotok nie ustaje należy skontaktować się z lekarzem. Taki krok trzeba również zrobić, gdy problem pojawia się zbyt często. Lekarz zleci wówczas odpowiednia badania. Najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje czy potrzebna jest konsultacja z laryngologiem.