Miesiąc temu na świat przyszedł Jaś – zdrowy i piękny chłopiec. Lubi jeść mleko, wpatrywać się w sufit i zastanawiać się nad sensem życia. Mały Jaś w ciągu najbliższych dwóch lat zużyje prawie 6 tysięcy pieluch jednorazowych. To dość dużo odpadów jak na takiego niewielkiego człowieka.

Pieluszka jednorazowa rozkłada się od 300 do 500 lat,  dodatkowo, wszelkie inne artykuły higieniczne używane do pielęgnacji , takie jak chusteczki, podkłady do przewijania, ubranka z syntetycznymi dodatkami czy dziesiątki plastikowych zabawek, pozostaną obecne w  środowisku naturalnym przez wiele lat.  Jaś zostawi po sobie kłopotliwą pamiątkę dla kolejnych pokoleń,  a jego wnuki i prawnuki  nie będą mogły chodzić po ulicy bez potykania się o zużyte pieluszki. Oczywiście, wizja taka wydaje nam się dziś mocno przesadzona, jednak warto brać pod uwagę, warunki życia, w jakich będą żyły nasze dzieci.  Istnieje kilka prostych rad dla rodziców, które mogą pomóc znacznie zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska oraz, co najważniejsze, zadbać o  zdrowie i dobre samopoczucie naszych maluchów:


Używaj pieluch wielorazowych zamiast jednorazówek:
Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów pieluch wielorazowych, wykonanych z organicznej bawełny, bambusa, wełny czy mikrofibry. Ten naturalny skład pieluszek jest zdrowy dla dziecka, w odróżnieniu od klasycznej pieluszki jednorazowej, która zawiera w sobie aż 50 różnych substancji chemicznych, wchłanianych przez skórę malucha. Pieluszki te są biodegradowalne, czas rozkładu to maksymalnie sześćdziesiąt lat, bez dodatkowego skażania środowiska chemią jak w przypadku pieluszek jednorazowych. Używanie wielorazowych pieluch jest bardzo proste i wbrew obiegowej opinii – higieniczne. Pieluchy nie wymagają wysokiej temperatury prania, a specjalne wkładki z papieru ryżowego, umożliwiają wyrzucenie kupki do toalety i pranie bez ryzyka zabrudzenia pozostałych materiałów w pralce.  Warto zwrócić uwagę również na oszczędność finansową. Używanie naturalnych pieluch wiąże się z jednorazowym wydatkiem, który zaczyna zwracać się już po 3 miesiącach, dodatkowym atutem jest fakt, że z jednego zestawu pieluszek mogą korzystać kolejne dzieci. Nie można pominąć wartości estetycznej. Pieluchy wielorazowe wykonane są z miękkich, kolorowych materiałów, które prezentują się wspaniale.


Stosuj tylko naturalne kosmetyki:
Powszechnie dostępne na rynku kosmetyki do pielęgnacji , takie jak mydełka, kremy, szampony, oliwki i chusteczki do pupy, reklamowane są jako największe dobro dla Twojego maleństwa.  Niestety pomimo, licznych certyfikatów, którymi oznaczone są opakowania kosmetyków wiodących marek, w ich skład wchodzi masa substancji chemicznych,  które bezpośrednio oddziałują na delikatna skórę dziecka.  Wybierając kosmetyki dla dzieci ( i dla dorosłych również), warto zwrócić uwagę na ich skład. Należy unikać substancji zwanymi parabenami, stosowanymi do konserwacji produktu.  Wybieraj kosmetyki zawierające naturalne składniki, najlepiej organiczne. Sztuczna oliwkę zamień na olej z migdałów, a nafaszerowany dodatkami płyn do kąpieli na tradycyjne szare mydło.  Ciekawy jest fakt, że im tańszy produkt, tym mniej zawiera substancji konserwujących, a im mniej chemii, tym zdrowiej dla Twojego dziecka i środowiska naturalnego, ponieważ czas rozkładu takich kosmetyków znacznie się skraca.


Zamień plastik na drewno:
Spośród szerokiej oferty zabawek, czasem ciężko jest wybrać te, które pod przykrywką kolorowych światełek i głośnych melodyjek, mają coś więcej.  Wybierając zabawki dla naszych dzieci, musimy brać pod uwagę dwa czynniki – bezpieczeństwo i stymulacje rozwoju. Te podstawowe warunki spełniają tylko zabawki wykonane z drewna, które nie zawierają związków toksycznych, są trwalsze od zabawek plastikowych czy metalowych, a przede wszystkim nie szkodzą środowisku naturalnemu.
Cywilizacja oferuje rodzicom wiele łatwych i szybkich rozwiązań, warto jednak zastanowić się nad ich skutkami i spoglądając na małego Jasia odpowiedzieć sobie na pytanie – na jakim świecie będzie żył gdy dorośnie?