Ile razy odchudzamy się a w dalszym ciągu czujemy się za grube? Czasami zdarza się, że zbyt duży brzuszek to jedyny nasz mankament, który spędza nam sen z powiek. Często niewłaściwe przyzwyczajenia sprawiają, że nie możemy pozbyć się tego problemu. Wystarczy jednak poprawić przemianę materii i od razu zobaczycie poprawę. Jak to zrobić? Podpowiadamy…

Jedz śniadanie…
To najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Po nocy spada nam poziom cukru, należy zatem szybko uzupełnić je po wstaniu z łóżka. Najlepiej zrobić to w ciągu 30 minut od przebudzenia. Taki posiłek dostarczy energii na cały dzień, ale także pozwoli zapobiec napadom „wilczego głodu”. Idealne na śniadanie są zbożowe płatki.

Regularne posiłki…
Pamiętaj o posiłkach w mniejszych porcjach, ale częstszych. W ciągu dnia powinno być ich około 5. Pozwoli to zapobiec uczuciu głodu i dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Dodatkowo pamiętaj o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa. Nie można jeść w pośpiechu. Dzięki temu najesz się do sytości, a nie przejesz.

Pij właściwie…
Mowa tutaj oczywiście o wodzie mineralnej niegazowanej (1,5 litra dziennie). Nie zapomnijcie również o zielonej herbatce, która niweluje uczucie głodu, zmniejsza stężenie cukru we krwi i zwiększa spalanie tłuszczu. Dietetycy mówią, że powinno się wypijać 3 filiżanki dziennie. Pomocne tutaj też są kawa i herbata zawierające w swoim składzie kofeinę.
Starajcie się nie pić w trakcie posiłków, a ok. 15 minut przed lub po jedzeniu. Pijcie dużo, pamiętając, że bardzo często mylimy pragnienie z uczuciem głodu.

Błonnik…
Który bezwarunkowo powinien znaleźć się w jadłospisie. To on pobudza jelito grube do pracy, ułatwiając wypróżnianie. Zawarty jest on przede wszystkim w  takich produktach jak owoce, warzywa oraz zbożowe produkty razowe: razowe pieczywo, makaron razowy, ryż brązowy.

Białko…
Właściwa dieta powinna być bogata w białko. W Waszym menu nie może zabraknąć chudego mięsa ani nabiału. Pamiętajcie o naturalnych jogurtach czy kefirach. To one zawierają żywe kultury bakterii, które regulują trawienie, usprawniają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Nie można jednak przesadzić z jego ilością, gdyż białko w nadmiarze powodować może problemy z wypróżnianiem się. Produkty „białkowe” są idealnym rozwiązaniem po wysiłku fizycznym. To one budują masę mięśniową oraz spalają tłuszcze.

Przyprawy…
Warto do potraw dodać bazylię, oregano, pieprz, papryka czy cynamon, które poprawiają przemianę materii. To one powinny nadawać smak przyrządzanym przez Was daniom. Starajcie się ograniczyć ilość soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Jeśli jednak już jej używajcie, niech będzie to sól jodowana.

Ruszaj się…
Bez aktywności fizycznej można zapomnieć o powyższych radach. Rower, fitness – to tylko niektóre propozycje. Nawet zwykły popołudniowy spacer pobudzi nasz organizm do życia i wymusi na nim pełną aktywność. Na poprawę metabolizmu dobrze wykonać chociażby kilka brzuszków dziennie.

I odpoczywaj…
Gdyż odpoczynek po ciężkim, pełnym stresów dniu jest niezwykle ważny. Gdy jesteśmy przemęczeni nasz organizm wydziela więcej hormonu stresu – kortyzolu, który spowalnia przemianę materii i ułatwia magazynowanie tłuszczu. Znajdźcie więc codziennie czas na chwilę dla siebie, wyłączenie się od problemów i pracy.