Wszyscy doskonale pamiętamy kreację filmowe Meryl Streep i Goldie Hawn w filmie "Ze śmiercią jej do twarzy". Kobiety te były gotowe na wszystko, w celu zachowania wiecznej młodości. Czy nieprawdą jest, że największym marzeniem kobiet jest zachowanie młodego wyglądu przez lata? Ile z nas boi się starości i swojego odbicia w lustrze?
 Wydajemy niebagatelne sumy  w drogeriach na rozmaite kremy do twarzy.
Najnowsze badania obnażają dramatyczne fakty: co trzecia kobieta w przedziale wiekowym 30 - 45 lat pali papierosy, a aż 70% 15-latek przyznaje się, że wypala około jednej paczki dziennie (!)
Przywykliśmy do powszechnie znanej nam informacji, że palenie powoduje raka i kosztuje majątek, ale czy zastanawiałaś się kiedyś jaki wpływ ma to bezpośrednio na  Twoją cerę?
 „Skóra palaczy starzeje się szybciej” - wszystkie znamy to zdanie, ale spróbujmy zgłębić ten temat.

Jak powstają zmarszczki?
    Zmarszczki powstają na skutek zanikania w skórze włókien kolagenu, czyli białka tkanki łącznej odpowiedzialnego za elastyczność skóry.  Wpływ nikotyny na zanikanie kolagenu pokazują badania przeprowadzone przez  University Medical School Nagoya. Doświadczenie przeprowadzone przez japońskich naukowców polegało  na wstrzyknięciu roztworu zawierającego substancje, które zawarte są w dymie papierosowym  do komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Wyniki potwierdziły ich przypuszczenia- komórki zawierające przygotowany roztwór, wytworzyły prawie o połowę mniej kolagenu,  niż komórki nie poddane działaniu tego roztworu. Wniosek jest taki, że palenie zaburza naturalny proces  odnowy naskórka.

Czym jest „tytoniowa twarz” ?
    To określenie używane przez dermatologów na dolegliwości palaczy związane z problemami skóry twarzy. Dym papierosowy powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, skutkiem czego jest zmniejszona ilość krwi, która przez nie przepływa. Jest to główna przyczyna niedotlenienia  i nieprawidłowego odżywienia skóry, czyli ziemistej barwy i wysuszenia naskórka. Zaburzony obieg krwi powoduje również problem z naczynkami, a także przebarwienia na skórze twarzy i dłoni. Odpowiedni dopływ krwi sprawia natomiast, że tkanki są zdrowe, dotlenione  i gładkie.

Zmarszczki palaczy są głębsze i bardziej widoczne. Ponadto u palaczy widoczne
są charakterystyczne zmarszczki mimiczne wokół ust, spowodowane długoletnim zaciąganiem się papierosem. Rzucenie palenia da nam o niebo lepszy efekt niż nie jeden krem i seria zabiegów  kosmetycznych. Po sześciu tygodniach od zerwania z nałogiem skóra odzyska zdrowy koloryt, ponieważ  uwolni się od toksyn, kremy i maseczki będą się lepiej wchłaniały i będą miały szanse zacząć działać tak jak obiecują nam modelki w reklamach. Za zaoszczędzone pieniądze możemy zafundować sobie kurację odżywczą.