Miesiąc Fotografii w Krakowie jest już coraz bliżej. Urodzinowa, dziesiąta edycja Festiwalu będzie z uwagi na swój jubileuszowy charakter pod wieloma względami wyjątkowa: czerpiąc z tradycji Festwalu w ramach Programu głównego zaprezentowane zostaną wystawy gwiazd światowej fotografii, nowym elementem MFK będzie natomiast Sekcja eksperymentalna. Realizując hasło tegorocznej edycji, DOŁĄCZ, uczestnicząca formuła Miesiąca Fotografii pozwoli wszystkim chętnym włączyć się i zaangażować poprzez, między innymi, dodanie swoich prac do wystawy, wcielenie się w rolę fotoedytora, oddanie głosu w fotograficznych wyborach lub nawet wybranie się na fotorandkę.
Jason Evans, Bez tytułu, z cyklu Zdjęcia do oglądania, 2007-2011
Tegoroczny Program główny Miesiąca Fotografii to dokonania zarówno nestorów fotografii, jak i młodych gniewnych; nostalgicznych romantyków i bezkompromisowych pionierów; charyzmatycznych eksperymentatorów i kontemplacyjnych klasyków:

Na wystawie “Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii” (Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie) zaprezentowanych zostanie ponad trzysta prac tej gwiazdy rosyjskiej awangardy, klasyka nowoczesnej fotografii, jednego z najważniejszych artystów XX wieku.

Wystawa “Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu” (również w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie) będzie dla wielu okazją do odkrycia dorobku nestora i odnowiciela polskiej fotografii.

Włączona do Programu głównego MFK wystawa “Wierność obrazów. René Magritte i fotografia” (Międzynarodowe Centrum Kultury) to szansa na poznanie fotograficznych dokonań Magritte’a, jednego z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu, głównie kojarzonego z malarstwem.

Ekspozycja “Gdy mężczyźni są na wojnie” Siergieja Bratkowa, naczelnego ukraińskiego skandalisty (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) prezentuje dwa cykle fotografii: “Dzieciaki” oraz “Żołnierki”.

„Kanarek”, wystawa japońskiej fotografki Lieko Shigi (Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manngha), to charakterystyczny dla tej artystki cykl - to wizyjna medytacja na temat ludzi czy miejsc; barokowy, pociągający obraz cudzych obaw i radości.

Choć eksponowane w ramach wystawy “Rodzina i ziemia” (Muzeum Etnograficzne) ikoniczne już dziś prace Sally Mann pochodzą z różnych okresów jej twórczości, to poruszają bliskie artystce, powracające w licznych pracach tematy.

Jason Evans znany jest już publiczności Miesiąca Fotografii jako kurator wystawy „W tym miejscu nie ma nic” prezentowanej w przestrzeni Galerii Bunkier Sztuki w 2010 roku. W tej edycji Festiwalu pojawi się jako autor indywidualnej wystawy zatytułowanej “Zdjęcia do oglądania oraz rzeźby do fotografowania.” (Galeria ZPAF).  

Fotografie Holenderki Viviane Sassen z cyklu “Parasomnia” w Galerii Pauza to zapis osobistych podróży-powrotów do Afryki, krainy dzieciństwa artystki. W fotografii Sassen zacierają się granice między dokumentem i fotografią mody czy kreacyjną, a efektem jest jej oryginalny styl.

Cezary Pieczyński, właściciel poznańskiej Galerii Piekary, odkrył w procesie kolekcjonowania sztuki ekscytujący element przygody i intelektualnego wyzwania. Wystawa “Drżące ciało. Fotografia z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego” (Galeria Starmach) zaprezentuje efekt jego pasji - zbiory fotografii. Wśród nich: dzieła największych twórców światowej klasy jak Nan Goldin, Nobuyoshi Araki, Damien Hirst, Borys Michajłow, Thomas Ruff czy Jan Saudek.

Istotną nowością w formule Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie Sekcja eksperymentalna. W ramach tej części programu na obu piętrach Galerii Bunkier Sztuki będą miały miejsce wydarzenia i prezentacje składające się na rozdbudowany i interdyscyplinarny projekt „Fotografia w życiu codziennym”. Projekt realizowany jest pod nadzorem kuratorskim słynnej brytyjskiej krytyczki Charlotte Cotton (autorki m.in. przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej “Fotografia jako sztuka współczesna”), z udziałem kilkunastu polskich kuratorów i naukowców. Założeniem jest  prześledzenie i analiza roli fotografii w życiu codziennym każdego z nas, jak również związków fotografii ze zjawiskami społecznymi i historycznymi. Wśród wielu zaplanowanych działań i przedsięwzięć znajdą się serie wykładów, seminaria, działania aktywizujące i integrujące publiczność – wszystko zgodnie z hasłem urodzinowej edycji Festiwalu: DOŁĄCZ!

W ramach Sekcji ShowOFF 5 kuratorskich duetów (m.in. Michał Łuczak i Adam Pańczuk oraz Witek Orski i Janek Zamoyski) współpracuje z wybranymi przez siebie 10 młodymi artystami. Efektem ich współpracy będą
wystawy, które po raz pierwszy zaprezentują publiczności już w maju. ShowOFF MFK to dla uczestników doskonała okazja do współpracy ze świetnymi kuratorami, wzbogacenia doświadczenia i zaprezentowania swojego projektu szerokiej publiczności podczas Festiwalu.

MFK to jednak nie tylko wystawy, to także bogaty Program wydarzeń towarzyszących – przez cały miesiąc w wielu miejscach Krakowa odbywać się będą spotkania, projekcje, wykłady, warsztaty czy pokazy slajdów, jak również VII Przegląd Portfolio. Efektem spotkań i konsultacji z profesjonalnymi fotografami, fotoedytorami, krytykami sztuki czy przedstawicielami agencji z całego świata bywają nawet decyzje o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej, tak więc również tego punktu programu MFK nie można przegapić.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ MFK 2012

17 maja 2012 (czwartek) – 21 maja 2012 (poniedziałek) Weekend Inauguracyjny
– otwarcie wszystkich wystaw, wydarzenia Programu głównego oraz impreza urodzinowa;
18 maja 2012 (piątek) – uroczyste otwarcie Festiwalu w Galerii Starmach;
22 maja – 16 czerwca 2012 – wydarzenia towarzyszące (m.in. spotkania, wykłady, warsztaty, projekcje filmów czy pokazy slajdów oraz VII Przegląd Portfolio);
17 czerwca 2012 (niedziela) – zakończenie Festiwalu.

DOŁĄCZ do nas, świętuj z nami 10. urodziny, celebruj fotografię!

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany jest przez Fundację Sztuk Wizualnych przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem Festiwalu jest firma Canon Polska.