Większość z nas wie czym jest recykling, ale nie zawsze wiemy jakie są płynące z niego korzyści. Nie zawsze też wiemy jak postępować, aby wyprodukowane przez nas śmieci zostały poddane powtórnemu przetworzeniu. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Wystarczy tylko odrobinę zmienić codzienne przyzwyczajenia.

Czym jest…
Recykling polega na ponownym przetworzeniu powstałych odpadów i nadaniu im nowej użyteczności. Jego główną zasadą jest maksymalne wykorzystanie tych materiałów przy jak najmniejszym nakładzie surowców i energii wykorzystywanych do ich wytworzenia. Proces ten ma na celu ochronę środowiska, poprzez zmniejszenie ilości trudno rozkładających się produktów, zmniejszenie ilości dóbr naturalnych wykorzystywanych do produkcji, a także oszczędność energii. W skrócie mówiąc góra śmieci znajdująca się na naszych wysypiskach w ogromnej części mogłaby zniknąć.

Co do recyklingu…
Czy wiecie, że znaczna większość z wyrzucanych przez nas produktów mogłaby być ponownie wykorzystana. Materiały, których używamy na co dzień idealnie nadają się bowiem do przetworzenia.Oto kilka prostych przykładów. Używane niemal codziennie szkło jest najlepszym produktem do ponownej eksploatacji. Wykorzystywane jest w głównej mierze przez huty. Produkuje się z niego opakowania szklane, materiały izolacyjne, szklane włókna, a także inne przedmioty ze szkła lub zawierające go w swoim składzie. Materiałem nadającym się do wielokrotnego przetworzenia, podobnie jak szkło, jest aluminium. Użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala oszczędzić 4 tony boksytów (powstałych z nieodnawialnych złóż) i 700 kg ropy naftowej. Pozwala także na oszczędność 95% energii stosowanej do jego wytworzenia. Warto zauważyć, że w Polsce recykling aluminiowych puszek stoi na wysokim poziomie. Wynosi on 72,5%, co daje nam czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.
Produkty nadające się do recyklingu to także tworzywa sztuczne. To bardzo niebezpieczny i kłopotliwy odpad. To one zanieczyszczają glebę, a ich spalanie uwalnia substancje trujące.
Najwięcej w domu produkujemy odpadów organicznych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że obierki po owocach i warzywach, skorupki jajek czy fusy z kawy mogą być ponownie wykorzystane. A to z nich powstają nawozy stosowane do użyźniania gleby.

Korzyści dla domu…
Recykling to nie tylko korzyści dla środowiska (chociaż to powinno być główną przesłanką do segregacji i ponownego wykorzystania odpadów). To także korzyści dla domowego budżetu. Dlaczego?Recykling oznacza mniejsze koszty dla gmin i przedsiębiorstw. To z kolei oznacza mniejsze koszty składowania śmieci, a dla nas mniejsze podatki. To także niższe koszty wywożenia odpadów, za co także płacimy z domowej kasy. Dostrzegając problem, gminy obiecują mniejsze podatki dla posegregowanych śmieci. To samo oferują firmy, które zmniejszają opłaty w przypadku gdy odpady są w odpowiedni sposób posegregowane. Wystarczy zatem odrobinę im zaufać i z tą świadomością segregować odpady, oczekując niższych rachunków.

Recykling w domu…
Zmieniając odrobinę swoje przyzwyczajenia możemy w ogromnym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska. Przekonajcie się jakie to proste.
Do zbierania odpadów organicznych wykorzystać możemy zlewozmywak ze specjalnym otworem, z którego obierki trafiają bezpośrednio do kosza. Jeśli posiadacie domek możecie założyć własny kompostownik. Drewniane produkty tego typu można kupić w sklepach.
Bardzo prostą, aczkolwiek ważną rzeczą jest zwykłe ograniczenie śmieci. Racjonalne zakupy będą w tym niezwykle pomocne. Warto dobrze się zastanowić zanim kupimy rzecz, którą później i tak wyrzucimy na śmietnik. Dobrym pomysłem jest sporządzanie listy zakupów, dzięki czemu kupimy to co jest nam naprawdę potrzebne. Zapomnijcie też o tzw. jednorazówkach. Znacznie bardziej praktyczne, w przede wszystkim przyjazne środowisku są wykonane z naturalnych surowców torby wielokrotnego użytku.
Idea recyklingu pozwala także na uruchomienie wyobraźni. Coraz bardziej popularny jest tzw. design recyklingowy. Czy wiecie, że zużyte produkty możecie wykorzystać do ozdobienia domu? Stara butelka po winie może być idealnym wazonem na kwiaty. Wystarczy ozdobić ją np. farbkami. Może także służyć jako karafka do wina czy świecznik. Znaczenie tego dostrzeżono na całym świecie. Japońska firma Wasara produkuje naczynia z masy trzcinowej. Znane są także fotele z tektury Wiggle Stool.
Kapsle wykorzystywane są do produkcji mebli ozdobnych, dodatków, upiększaniu domów, a także biżuterii.
Jak się okazuje recykling nie tylko dba o środowisko, ale pobudza wyobraźnię. Bardzo interesującym wykorzystaniem „starych” produktów okazał się pomysł francuskiej grupy 5.5 Designers. Stworzyli oni tzw. szpital dla mebli, w którym wykorzystane produkty wykorzystywane są do produkcji elementów służących naprawie uszkodzonych mebli. W wielu miejscach Polski organizowane są warsztaty, na których uczestnicy mogą się dowiedzieć jak w ciekawy sposób wykorzystać użyte wcześniej materiały. Być może to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.

Recykling w domu naprawdę jest bardzo prosty. Dotyczy on zwykłych czynności, takich jak chociażby użycie starych słoików do nowych przetworów czy kompotów, albo używanie notatników na dwóch stronach. Wystarczy tylko odrobinę uruchomić wyobraźnię.

Stare butelki, ubrania, czy resztki jedzenia wcale nie muszą od razu trafić na śmietnik. Należy uświadomić sobie jak wielką rolę mogą spełniać po przeróbce. Pamiętajcie, że im większa będzie nasza świadomość, tym czystsza będzie nasza planeta, a nam będzie żyło się zdecydowanie lepiej.