Zazwyczaj ciężko jest nam wyobrazić sobie obiadu bez kompotu czy kolacji bez herbaty. Niemal każdy posiłek wygląda zazwyczaj tak, że zarówno przed, po jak i w trakcie staramy się popijać, jak nam się wydaje dla poprawnego trawienia. Ale czy na pewno taki system gwarantuje, że lepszą jakość trawienia?

Procesy trawienne są bardzo ważne dla całego organizmu. Warto zwracać na nie szczególną uwagę. W dodatku wiele osób ma z nimi poważne problemy, które niejednokrotnie są przykre w skutkach - od poczucia dyskomfortu po poważniejsze dolegliwości. Nie zdajemy sobie sprawy, że taka prosta czynność jak popijanie po posiłku może zaburzyć szybkość i jakość trawienia pokarmów i przysporzyć nam wielu nieprzyjemności.

Gdy w naszym żołądku znajdzie się zbyt duża ilość płynów, wówczas przestaje on samodzielnie wydzielać soki trawienne, co zaburza naturalny proces trawienia. Powoduje to, że pokarm trawimy dużo wolniej, zalega on w żołądku, a my czujemy się ociężale.

O ile przy małych posiłkach nie ma to aż takiego znaczenia, przy dużym może już wpłynąć na przyjmowanie pokarmów. Popijanie dużych, sytych posiłków w znaczący sposób zaburza procesy trawienne. Przyjmowane płyny powodują rozcieńczenie soków trawiennych, przez co dłużej jesteśmy syci, mając przy tym uczucie „ciężkości”. Ma to także ogromne znaczenie dla osób mających problemy ze zgagą.

Jak zatem pić i jeść, aby nie poczuć przy tym skutków ubocznych? Specjaliści od diety doradzają, aby przerwa pomiędzy piciem a jedzeniem wynosiła pół godziny. To samo dotyczy przerwy pomiędzy zupą a drugim daniem. Jeśli nie wyobrażacie sobie posiłku bez popijania, po prostu ograniczcie ilość napoju do minimum. Popijajcie tylko takie ilości, aby ułatwiły one przejście pokarmu do żołądka. Malutki łyczek w zupełności wystarczy.
Ogromne znaczenie ma także rodzaj napoju. Z pewnością nie powinny to być napoje gazowane (w tym woda gazowana), powodujące wzdęcia. Polecane są te poprawiające trawienie – herbaty zielona, czerwona, a także ziołowe – mięta, rumianek, dziurawiec. Zwróćcie uwagę także na to, aby nie były one gorące, a raczej letnie. W ten sposób idealnie zgrają się z ciepłym posiłkiem. Na procesy trawienne pozytywnie wpływa również czerwone, wytrawne wino. Zawiera ono kwas cynamonowy i garbniki, które pobudzają wydzielanie soku trawiennego i śliny.

Popijania posiłków płynami jesteśmy nauczeni tak naprawdę od małego dziecka. Jeśli jednak nie właściwe trawienie i problemy z nim związane spędzają Wam sen z powiek, zwróćcie uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia. Być może ograniczenie popijania w trakcie posiłku pozytywnie wpłynie na Wasz organizm.