Początek wiosny to dobry czas na wprowadzenie zmian do codziennego jadłospisu i uzupełnienie niedoborów witamin oraz minerałów, a także pozbycie się zbędnych kilogramów. W skutecznym oczyszczeniu organizmu pomocna będzie odpowiednio dobrana dieta oraz zwiększona aktywność fizyczna.


    Wiosną odzyskujemy witalność, mamy więcej energii i siły do podejmowania nowych wyzwań, także tych związanych z dbaniem o zdrowie oraz dobry wygląd. Jak potwierdzają dietetycy, zimą z uwagi na brak ruchu i nieco większe zapotrzebowanie energetyczne organizmu, zdarza nam się przybrać na wadze kilka kilogramów. Dodatkowo w naszej diecie brakuje witamin pochodzących ze świeżych warzyw i owoców oraz innych składników odżywczych, co może skutkować osłabieniem organizmu. Aby temu zapobiec, wystarczy odpowiednio zmienić swój codzienny jadłospis i korzystać z dobrodziejstw wiosny.
    Po zimie potrzebujemy również oczyszczenia z wszelkich toksyn, które często powodują  uczucie zmęczenia i apatii. - Wiosenna dieta powinna być zatem lekka, bogata w warzywa, owoce, pełnowartościowe pieczywo, a także naturalne jogurty oraz kefiry. Zawarte w nich witaminy i związki mineralne pomogą zapobiec infekcjom, o które teraz nietrudno - wyjaśnia Patrycja Gniadek, dietetyk z Centrum Naturhouse. Produkty te stanowią doskonałe źródło naturalnego błonnika, który skutecznie oczyszcza układ trawienny, aktywizuje jego pracę i wchłania szkodliwe związki, które potem usuwa z organizmu.

    - Sojusznikami oczyszczania wątroby będą także: cebula, czosnek, czarna oraz biała rzodkiew, brokuły i kapusta. Dietę powinniśmy wzbogacić również o takie produkty, jak ryby czy chude mięso, do smaku możemy przyprawiać je mieszankami ziołowymi z bazylii, oregano, rozmarynu i kolendry – dodaje ekspert Naturhouse. Oczyszczanie organizmu doskonale wspomoże woda mineralna niegazowana, której w ciągu dnia należy wypijać około 1,5 litra.
    Wiosenna dieta to przede wszystkim witaminy i składniki mineralne, dzięki którym  uzupełnimy wszelkiego rodzaju niedobory. Po okresie zimowym często brakuje nam witaminy C, potasu czy magnezu, co może niekorzystnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zaburzać właściwe funkcjonowanie mięśni i gospodarki wodnej organizmu. Potas i magnez znajdziemy w pomidorach, kalafiorze, fasoli, rybach czy owocach morza. Dobrym źródłem tych minerałów są też banany, soki owocowe, awokado, suszone morele, musli, chude mleko, orzechy i migdały. Źródłem witaminy C są świeże soki z cytrusów, papryka, kalafior czy brukselka. Nie zapominajmy też o dobroczynnych właściwościach roślin zielonych – kiełków, natki pietruszki i szczypiorku, które doskonale sprawdzą się jako składniki sałatek.

    Nadejście wiosny skłania nas również do poszukiwania rozmaitych diet, które mają nam pomóc w odzyskaniu zgrabnej sylwetki. Zanim jednak zbyt pochopnie zdecydujemy się na samodzielną kurację odchudzającą, warto najpierw odwiedzić specjalistę. Dietetyk wskaże nam  popełniane błędy żywieniowe i wyjaśni, jak ich unikać. Dodatkowo zmotywuje do pracy, a przede wszystkim dobierze plan żywieniowy, dopasowany do indywidualnych potrzeb organizmu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii kapusta z kiełbasą
Ile kalorii mają żeberka
Ile kalorii ma bułka
Ile kalorii ma herbata z mlekiem
Ile kalorii ma pieczywo wasa
Ile kalorii ma bułka
Ile kalorii ma kalafior z bułką tartą
Ile kalorii ma serek homogenizowany
Ile kalorii ma papryka czerwona
Ile kalorii mają orzechy w czekoladzie wedla
Ile kalorii majogurt danon
Ile kalorii ma karaś gotowany
Ile kalorii ma halibut gotowany na parze
Ile kalorii ma jogurt orzechowy
Ile kalorii ma baranina
Ile kalorii ma jogurt pitny
Ile kalorii ma leszcz smażony
Ile kalorii ma kiszona kapusta
kefir robico kcal
mleko łyżka kcal
Suszone śliwki odchudzanie
Kalafior gotowany z bułką tartą kcal

Wersja do druku