Na dworze wiosenna aura, wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że zbliżają się piękne, ciepłe dni. Coraz wyższa temperatura i większe ilości słońca zapraszają do wynurzenia się z czterech ścian domu. A może by tak zamiast zwykłego spaceru wybrać się na rower?

Jazda na rowerze to nie tylko doskonały trening ćwiczący znaczną ilość naszych mięśni, ale także świetny sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Jeśli więc lubicie łączyć przyjemne z pożytecznym to jest to dal Was idealne rozwiązanie na wolną chwilę.

Dla kogo…

Jazda na rowerze to idealny sposób treningu dla każdego. Jest on mniej męczący niż np. jogging, gdyż nie obciąża całego ciała. Podczas jazdy na rowerze nie męczymy się tak szybko, a przecież w treningu nie chodzi o to, żeby się zmęczyć, ale o to, aby zaangażować nasze ciało w odpowiedni sposób.
Jazda na rowerze pozwala kontrolować nam tempo ćwiczeń, zmieniając przerzutki dostosowujemy trudność jazdy do naszych możliwości. Dzięki temu możliwy jest dłuższy czas treningu, za to w stałym tempie. Mogą go uprawiać osoby z nadwagą i otyłe. Jest również dobry dla wszystkich borykających się z problemami kręgosłupa. Nie obciąża stawów nóg, tak jak np. bieganie czy gra w tenisa. Osoby te (i nie tylko) powinny jednak pamiętać o prawidłowej postawie podczas jazdy.

Dlaczego rower…
Jazda na rowerze pozwala zużyć bardzo wiele energii, przez co spalamy wiele kalorii. Godzina jazdy z prędkością zbliżoną do 20km/h to około 600 kcal mniej. W trakcie jazdy zwalczamy też cellulit z ud i pośladków. To idealne pobudzenie krążenia i dotlenienie organizmu (doskonały wysiłek aerobowy). Zmniejsza też ryzyko wystąpienia żylaków. Pozwala również na zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu. Podczas jazdy rowerem pracują niemal wszystkie mięśnie. Nie tylko nóg czy pośladków, ale także brzucha, grzbietu, rąk czy barków.

Jak ćwiczyć…
W każdym sporcie, także w tym przypadku najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu po godzinie. Najlepsze efekty daje jazda w stałym tempie, przy stałym poziomie wysiłku. Pamiętajcie o prawidłowej postawie, która nie obciąży kręgosłupa. Kierownica powinna być dość wysoko, jadący powinien siedzieć w pozycji wyprostowanej, tak aby cały ciężar ciała opierał się na siodełku. A ten sposób unikniecie bólu pleców.
Jeśli jazda jest dla Was zbyt ciężka zmieniajcie przerzutki. Zadbajcie również o wygodne siodełko.

Dużą zaletą jest to, że w zasadzie nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu. Ceny rowerów zaczynają się już od 200 zł. Oczywiście droższe wersje są wytrzymalsze, polecane zwłaszcza dla bardziej wyczynowych rowerzystów, ułatwiają jazdę, jednak gdy nie chcemy angażować dużych środków finansowych wystarczy tańsza wersja. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji, szczególnie gdy sprzęt czeka dłuższa przerwa np. zimowa.

Jazda na rowerze jest coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Dlatego na terenie całego kraju powstaje wiele ścieżek rowerowych, które ułatwiają podróżowanie na dwóch kółkach. Nie trzeba dzięki temu jeździć po ruchliwych i niebezpiecznych ulicach, przez co jazda jest dużo przyjemniejsza. Wiele ścieżek umiejscowionych jest w pięknych parkach, lasach, co dodaje dodatkowego uroku, pozwala na relaks i obcowanie z naturą.
To idealne rozwiązanie na wypady z przyjaciółmi, ale też samotne podróże. To doskonały sposób na zwiedzanie okolicy.