Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. To szczególny okres, w którym jednak nie możemy zapomnieć o swoim zdrowiu. W tym czasie organizm kobiety jest bardzo wrażliwy i podatny na choroby. Jednym z czyhających niebezpieczeństw jest cukrzyca.

Statystyki mówią, że pojawia się ona u jednej na sto ciężarnych kobiet. Polega na złej tolerancji glukozy przez zwiększone obciążenie organizmu, czym z pewnością jest ciąża (w tym także towarzyszące jej zaburzenia hormonalne). W wyniku tego dochodzi do spadku poziom hormonu zwanego insuliną, który za zadanie ma zamianę glukozy na niezbędną do codziennego funkcjonowania energię. W prostym rozumowaniu sytuacja taka ma miejsce, gdy dostarczamy do organizmu pewne ilości glukozy zawartej w pokarmie, ale trzustka nie wytwarza takiej ilości insuliny, która mogłaby zniwelować glukozę do normalnego stanu. Warto wiedzieć, że szkodliwy dla organizmu jest zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom glukozy.

Na szczęście cukrzyca jest dość łatwa do wykrycia. Niezbędne są tylko podstawowe badania. W czasie ciąży badanie poziomu cukru jest jednym z tych wykonywanych systematycznie.  Lekarz zleca badanie glukozy, którego wynik otrzymuje się w dwóch etapach. Pierwsza próba przeprowadzana jest na czczo, drugą wykonuje się po godzinie, po wypiciu mocno słodkiego roztworu glukozy.
Wynik poniżej 140 mg/dl jest prawidłowy. Od 140 do 200 mg/dl oznacza nietolerancję glukozy, zaś powyżej 200 mg/dl wskazuje na cukrzycę.
Gdy wynik jest nieprawidłowy należy udać się do diabetologa, który przede wszystkim unormuje dietę, co jest podstawą leczenia. W takim przypadku też konieczne są systematyczne wizyty u specjalisty, a także samodzielne badanie poziomu glukozy w domu.

Cukrzyca w ciąży, szczególnie w jej pierwszej fazie może być bardzo niebezpieczna. Jej skutkiem mogą być uszkodzenia płodu powodujące u dziecka wady serca, nerek, opóźnienie w rozwoju, wodogłowie czy nieprawidłową wagę. Prowadzić też może również do poronienia.

W przypadku cukrzycy dieta ma ogromne znaczenie. O prawidłowym odżywaniu powinnyśmy pamiętać już podczas starania się o dzidziusia. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że „hodujemy” w sobie zbyt duży poziom glukozy.
Kobiety z ciążową cukrzycą powinny spożywać ok. 6 posiłków dziennie, które zapewnią dzienną dawkę ok. 2500 kalorii. Ważne jest, aby wyeliminować z diety cukier, przede wszystkim pod postacią słodzonych napojów, słodyczy. Uważajcie również na owoce. Wyeliminujcie nadmiar tłuszczu, roślinny zastąpcie zwierzęcym.
Codzienne menu powinno się opierać na produktach posiadających węglowodany złożone, które znajdziecie w razowym chlebie, płatkach, kaszy czy brązowym ryżu. No i nie zapomnijcie oczywiście o warzywach.