Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu kosmetycznego, przecyztaj ten artykuł. W kilku punktach podajemy czym charakteryzuje się profesjonalny i bezpieczny zaklad kosmetyczny 1. Czy osoba wykonująca zabieg w obrębie stóp ukończyła odpowiednie szkoły, kursy, uzupełniają-ce szkolenia - Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi" organizuje szkolenia dostar-czające wiedzę medyczną z zakresu: diabetologii, dermatologii, ortopedii i flebologii. Organizowa-ne są też pokazy poszczególnych zabiegów kosmetycznych: nakładania klamry na wrastający paznokieć czy rekonstrukcji płytki paznokcia. Przejrzyj dyplomy wiszące na ścianie gabinetu.

2. Zapytaj o szatnię dla klientów. Standardem i w dobrym tonie jest to, by zaproponowano klientowi przebranie się w miękki, czysty szlafrok, dzięki czemu nie będziesz się bała o zabrudzenie odzie-ży wyjściowej. Klient powinien też dostać jednorazowe klapki, w których może chodzić po gabine-cie.

3. Poproś o pokazanie kabiny, w której przeprowadzane są zabiegi. Nowoczesny gabinet kosme-tyczny nie pozwoli sobie, by podczas zabiegu przerwać ciągłość skóry pacjenta, czyli po prostu doprowadzić do krwawienia! Zapytaj o frezarkę, czyli urządzenie do bezpiecznego usuwania zbędnego naskórka na stopach. Wykwalifikowany specjalista, który pracuje z frezarką nie jest w stanie uszkodzić skóry, czyli przerwać jej ciągłości. Omega, czyli nożyk z żyletką do skrawania zbędnej skóry nie jest wyznacznikiem nowoczesnej kosmetyki - tym urządzeniem skaleczyć klienta jest bardzo prosto. Dlaczego frezarka? Ponieważ w pracy tego urządzenia wykorzystywa-ne są frezy jednorazowego użytku. Możesz poprosić kosmetyczkę, by przy tobie wyciągnęła frez z opakowania, a po zabiegu wyrzuciła do kosza na śmieci.

4. Spójrz czy w pomieszczeniu jest czysto i porządnie. W wysokiej klasy gabinecie znajdziesz spe-cjalne szafki z lampą UV, w których przechowywane są wydezynfekowane narzędzia, przygoto-wane do zabiegu. Włączona lampa UV gwarantuje długotrwałe przechowywanie poprzednio wy-jałowionych.

5. Jeśli w czasie zabiegu wykorzystywane są np. frezy, cążki wielorazowego użytku, zapytaj o spo-soby oczyszczania narzędzi. Prawdziwym wzorem są gabinety wyposażone w autoklawy. Urzą-dzenia te sterylizują narzędzia pod wpływem działania wysokiej temperatury i ciśnienia. Gabinety, które nie mają autoklawu powinny poszukać gabinetu chirurgicznego lub stomatologicznego, w którym mogłyby korzystać z niego. Autoklawy są bowiem bardzo drogie. Łatwiej dostępne jest urządzenie o nazwie Elmasonic. Zapewnia on podstawową dezynfekcję narzędzi za pomocą ul-tradźwięków i specjalnego płynu dezynfekującego. Tak zwane sterylizatory kulkowe nie zapew-niają skutecznego i całkowicie bezpiecznego oczyszczenia używanych narzędzi.

6. Podczas zabiegu pedicure stopa stale powinna być dezynfekowana specjalnymi płynami (np. Ge-hwol Lotion).

7. Dobrze wyposażony gabinet powinien mieć minimum trzy komplety narzędzi do manicure i pedi-cure. Podstawowy komplet składa się z: cążek do skórek, cążek do paznokci, cęgów do paznokci, pilnika kątowego, sondy chirurgicznej, pilnika ze szkła kryształowego, frezów diamentowych (dia-mentowych pozostałych).

8. Zobacz czy do pojemnika, w którym masz moczyć stopy została włożona folia jednorazowa. Takie zabezpieczenie eliminuje prawie do zera ryzyko zakażenia grzybicą.

9. Ważne jest też czy kosmetyczka pracuje w rękawiczkach jednorazowych. Zasada prosta, ale nie w każdym gabinecie przestrzegana. A przecież dotykanie i praca ze stopą po grzybicy czy zaata-kowaną przez grzybicę stwarza możliwość zakażenia: grzybica jest chorobą zakaźną. Doświad-czona, wyedukowana kosmetyczka założy też maseczkę na twarz, chroniąc się przed wdycha-niem pyłu powstałego na skutek frezowania stopy.

10. Dobry gabinet poznasz też po tym, czy podawana jest w nim dobra kawa. Służby sanitarne kon-trolujące gabinety wymagają też, by na wyposażeniu lokalu była zmywarka do naczyń.