Pierwszą myślą przy spóźniającej się miesiączce jest ciąża. Zanim jednak wpadniecie w przesadną panikę lub błogą radość należy przyjrzeć się objawom. Opóźnienie menstruacji często bywa wynikiem innych czynników.

Warto, aby każda kobieta systematyczne obserwowała swój organizm i zachodzące w nim zmiany. Dobrze też bacznie obserwować czynniki będące „obok”, a bardzo często mające wpływ na te zmiany. Nie jest to rzecz prosta, wymaga sporo czasu, jednak lepsza znajomość ciała pozwala lepiej poznać przyczyny tych odmienności.

Zmiany w organizmie, w sposobie życia, w otoczeniu bywają powodem zmian w cyklu menstruacyjnym. Prawidłowy powinien trwać ok. 28 dni. Jednak niejednokrotnie może trwać od 24 do 35 dni, lub nawet dłużej. Czasem powody są błahe i wymagają po prostu wprowadzenia drobnych zmian w codziennych rytuałach, czasem jednak mogą wynikać z poważniejszych dysfunkcji organizmu, co powinno być skonsultowane ze specjalistą.
Zanim zaczniecie zamartwiać się o stan swojego zdrowia poznajcie kilka najczęstszych przyczyn opóźnienia miesiączki:

Stres
Silne, nieprzyjemne przeżycia bardzo często oddziałują na cały organizm. Niejednokrotnie dają oznaki typowe dla ciąży. Opóźnienie miesiączki może być skutkiem stresu. Często też pojawiają się inne objawy, takie jak chociażby nudności, co może być mylone z ciążą. Przypomnijcie sobie czy w ostatnim czasie nie było takich sytuacji w Waszym życiu. Czasami wystarczy je wyeliminować, a organizm sam powróci do normy. Warto też wiedzieć, że stres uaktywnia produkcję androgenów, czyli hormonów męskich.

Dieta
Mało która kobieta nie była na diecie (są taki, które są na niej bezustannie). Wszystkie chcemy wyglądać atrakcyjnie i szczupło, ale jak często bywa tak, że nasza dieta jest po prostu głodówką? A musimy zdawać sobie sprawę jak negatywnie na organizm wpływa brak wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Przejawia się to także w wahaniach cyklu. Skomponujcie swoje diety tak, aby nie zabrakło Wam wszystkich witamin i minerałów. Odchudzanie owszem, ale z głową!

Wysiłek fizyczny
Zbyt intensywne ćwiczenia mogą powodować zmiany w cyklu. Podczas miesiączki tracimy żelazo i czerwone krwinki. Tak samo dzieje się podczas treningu. Organizm nie może zatem „pozwolić sobie” na ich podwójną utratę.

Podróże
Zmiana klimatu może wpływać na długość cyklu. Jeśli zatem jesteście po wycieczce i spóźnia Wam się okres, to wiedzcie, że jedno może mieć związek z drugim. Nie ma w tym przypadku powodu do obaw, po pewnym czasie wszystko wróci do normy.

Leki i choroby
Na cykl wpływają także środki farmaceutyczne, które spożywamy. Niektóre leki, np. uspokajające czy obniżające ciśnienie mają bowiem wpływ na ilość hormonów. Warto spytać o to lekarza. Czasami jednak nawet zwykłe przeziębienie może mieć wpływ na długość cyklu.

Tabletki antykoncepcyjne
A raczej ich brak. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, które powodowały, że Wasz cykl był niemalże idealny, sprawia, że organizm może lekko się „pogubić”. W tym przypadku powinien się unormować po ok. 2 miesiącach.

Przyczyny braku miesiączki bywają też bardziej skomplikowane. Mogą być związane z innymi chorobami, z problemami hormonalnymi. Jeśli macie duże wahania cyklu, bolesne miesiączki i nie zmienia się to przez dłuższy czas udajcie się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zacznie leczenie. Zaniedbanie tego problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak chociażby bezpłodność.