Grudniowa akcja profilaktyczna skierowana jest do młodych kobiet. „Podaruj sobie zdrowie” - pod tym hasłem kryje się zaproszenie na bezpłatne badanie cytologiczne oraz szkolenie z zakresu samobadania piersi.

 Akcja odbędzie się w dniach w czterech miastach Polski, gdzie znajdują się placówki AKAMEDIK: w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Dzwoniąc pod numer Telefonicznego Centrum Obsługi: 801-462-988 można dowiedzieć się więcej i umówić na wizytę.

Kiedy i gdzie?
Wrocław, placówka AKAMEDIK, ul. Parkowa 46 – 12-16 grudzień
Poznań, placówka AKAMEDIK, ul. Przemysłowa 46A – 13-12 grudzień
Kraków, placówka AKAMEDIK, ul. Armii Krajowej 5 – 14-16 grudzień  
Warszawa, placówka AKAMEDIK, ul. Grójecka 132 – 20-21 grudzień

Bezpłatne badanie cytologiczne
Cytologia jest rekomendowanym badaniem do wykrywania schorzeń nowotworowych w narządach rozrodczych kobiet. Jest to badanie, które może wykryć zmiany przedrakowe, które w przyszłości mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Badanie cytologiczne powinno się wykonać rok po roku, wówczas daje ono najlepszy obraz stanu zdrowia. Powinno się także zrobić badania dotyczące mutacji wirusa HPV. Jeśli wyniki trzech badań są prawidłowe wówczas zaleca się po 30 roku życia profilaktyczne wykonywanie badań raz na 3 lata. W przypadku wszelkich zmian chorobowych - infekcje, stany zapalne, cytologia powinna być wykonywana raz na rok.

Instruktaż samobadania piersi
Każda kobieta bez względu na wiek powinna umieć sprawdzać zdrowie swoich piersi, gdyż nowotwór piersi to najczęstsza choroba dotykająca płeć piękną - 12 tysięcy zachorowań na rok w Polsce! Bardzo istotne jest także i to, że wiek kobiet, które zaczynają chorować drastycznie się obniżył. Samobadanie jest konieczne! Podobnie, jak wykonanie przed 30-tym rokiem życia USG piersi.
Grudniowa akcja porusza zatem dwa kluczowe aspekty zdrowia wszystkich kobiet – także tych młodych. Życie w zanieczyszczonym środowisku, wśród przetworzonej żywności i powszechnej chemizacji otaczającego świata, stwarza zagrożenia związane z coraz powszechniejszym występowaniem nowotworów. Rak piersi i rak szyjki macicy to dwaj główni zabójcy, przed którymi chronią tylko systematyczne badania profilaktyczne.