Potliwość stóp to problem, który dotyka wielu osób. Dodatkowo jest to bardzo wstydliwa dolegliwość, uprzykrzająca codzienne funkcjonowanie. Czasem bywa poważniejszym problemem, wymagającym pomocy specjalisty, jednak bardzo często możemy sobie z nim poradzić stosując kilka prostych zasad.

Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne. Stres, choroby metaboliczne, zaburzenia w organizmie. Czasami jest spowodowany zawirowaniami hormonalnymi. Jednak bardzo często jest skutkiem naszych zaniedbań. Może bowiem być wynikiem noszenia złego obuwia, braku odpowiedniej higieny czy niewłaściwej diety.

Higiena…
To bardzo ważny aspekt, mający duży wpływ na stan naszych stóp. Brzydki zapach nie jest związany z samym potem, ale bakteriami przez niego wywołanymi. Jeśli macie problem ze zwiększoną potliwością stóp musicie w szczególny sposób zadbać o ich higienę. Pamiętajcie o dokładnym myciu, dużą uwagę zwracając na miejsca pomiędzy palcami. Właśnie tam zbiera się najwięcej bakterii. Nie zapomnijcie o dokładnym wysuszeniu stóp. Chłodniejsza woda sprzyja hamowaniu pracy gruczołów potowych.

Obuwie…

Nasze stopy „ubrane” są nawet kilkanaście godzin dziennie. Ważne jest zatem, aby buty i skarpety były wytworzone z naturalnych materiałów. Skarpetki najlepsze są bawełniane. Również buty powinny być wykonane z naturalnego tworzywa – najlepiej skóry. Dobrze jest również zmieniać obuwie, tak aby zdążyły się wywietrzyć i osuszyć przed kolejnym włożeniem. W domu dobrze jest dać odpocząć stopom i postarać się chodzić na bosaka.

Kosmetyka…

Obecnie w aptekach oraz sklepach kosmetycznych znajdziecie mnóstwo preparatów do stóp z problemem potliwości. Warto zastosować talk, który zbiera nadmiar wilgoci. To samo dotyczy się dezodorantów. Pamiętajcie jednak, aby przed ich użyciem dokładnie umyć stopy. Nie stosujcie dezodorantów na popękaną skórę. W sklepach znajdziecie także specjalne wkładki wchłaniające pot.

Napary…

Raz lub dwa razy w tygodniu warto wykąpać stopy w specjalnym naparze. Na potliwość pomogą: kora dębu, nagietek, tymianek czy dziurawiec. Przygotowany napar dodajcie do miski z wodą i moczcie stopy przez 10-15 minut.

Dieta…

Wyrzućcie ze swojego menu potrawy tłuste oraz ostre. To one zdecydowanie nie sprzyjają stopom i powodują zwiększenie potliwości. Zamieńcie je na owoce i warzywa, co przyniesie korzyść nie tylko Waszym stopom, ale całemu organizmowi.