Za oknem ciemno, na około cisza, wszyscy domownicy smacznie śpią, a Ty kręcisz się z boku na bok i nie możesz zasnąć? Problem z bezsennością dotyczy wielu osób. Przyczyn może być dużo. Istnieją jednak domowe sposoby pozwalające na poradzenie sobie z tą dolegliwością, których warto spróbować.

Za najczęstszą przyczynę bezsenności uważa się niezdrowy tryb życia. Sposób odżywiania, różnego rodzaju używki, stres, problemy – wszystko to ma znaczący wpływ na zasypianie. W dzisiejszych czasach wiele zaniedbań tłumaczymy brakiem czasu. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że brak odpowiedniej ilości snu ma wpływ na cały organizm. Powoduje to, że w dzień nasza koncentracja spada i mamy problem z wykonywaniem zwykłych czynności. Brak snu ma także negatywny wpływ na wygląd – pogarsza stan naszej cery i włosów.

Problemu bezsenności nie należy bagatelizować, gdyż może to oznaczać różne choroby. Dlatego jeśli domowe sposoby nie pomagają należy udać się do lekarza. Gdy problem ten występuje sporadycznie możecie wypróbować kilka domowych sposobów.
1.    Unikajcie produktów szkodzących na sen – kofeina (zawarta w kawie, herbacie czy coli), papierosy nie sprzyjają zdrowemu odpoczynkowi.
2.    Nie spożywajcie obfitych posiłków przed snem. Ostatni powinien być ok. 3 godzin przed położeniem się do łóżka.
3.    Traktujcie sypialnię jako miejsce do spania. Najlepiej gdy nie będzie w niej telewizora czy komputera. Niech to będzie prywatna oaza spokoju, wypoczynku i relaksu. Jedyne na co możecie sobie pozwolić w łóżku to seks – to z pewnością bardzo dobry sposób na walkę z bezsennością.
4.    Pamiętajcie o aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Najlepiej na świeżym powietrzu. Odpowiednia ilość ruchu dotlenia organizm.
5.    Nie zapomnijcie o wywietrzeniu sypialni. Także zimą należy otworzyć okno na kilka minut.
6.    Ciepła kąpiel zalecana jest przed snem. Pozwala na relaks i rozluźnienie mięśni. Do wody można dodać zioła i włączyć delikatną muzykę.
7.    Na dobry sen pomaga także „babciny” sposób, czyli szklanka ciepłego mleka.
8.    Warto spróbować ziołowych herbatek – pomoże melisa, waleriana czy dziurawiec.
9.    Nie zmuszajcie się do spania. Jeśli nie możecie zasnąć zacznijcie czytać książkę, albo pójdźcie do kuchni po szklankę ciepłego mleka czy soku.
10.    Unikajcie także drzemek w ciągu dnia i starajcie się zasypiać mniej więcej o stałych porach.

Tych kilka prostych porad powinno pomóc Wam w zasypianiu. Jeśli jednak dalej nie możecie w nocy zasnąć udajcie się po poradę specjalisty.