Bardzo lubiane i popularne na całym świecie. Świetnie smakują same, ale są także pysznym dodatkiem do deserów oraz dań głównych przyrządzanych na słodko. Banany to zdrowa i pożywna przekąska, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Nie bez powodu banany są jednymi z najbardziej popularnych owoców na świecie. Bez problemu można zakupić je w sklepach praktycznie przez cały rok. Spożywane mogą być surowe, jako dodatek do sałatek, lodów, czy chociażby naleśników. Można je także jeść wraz z musli czy jogurtem. Jest to przekąska pożywna, smaczna i wygodna. Ale po kolei…

Pożywna…
Banany zawierają w swoim składzie mnóstwo składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są więc bogatym źródłem potasu, błonnik, magnez, skrobi, witaminy C, białka (co jest rzadkością w przypadku owoców), witaminy B6, żelaza, cynku, selenu, fluoru, jodu i manganu.
Banany to źródło cukrów prostych, których najwięcej znajduje się w dojrzałych owocach. Są one wynikiem przeobrażania się skrobi, której znacznie więcej znajdziemy w mniej dojrzałych bananach.
Bogaty skład bananów sprawia, że pomagają one w takich dolegliwościach jak choroby serca czy zbyt wysoki cholesterol. Poprawiają odporność organizmu, pracę mózgu, budowę kości.
Warto jednak pamiętać, że spora ilość węglowodanów sprawia, że bananów nie powinni jest cukrzycy oraz osoby z nadwagą.

Smaczna i wygodna…
Słodycz bananów sprawia, że mogą one być pyszną przekąską dla dzieci. Śmiało możemy je zapakować im do plecaczka zamiast batonika czy czekolady. Ich gruba skórka to nie tylko wygoda w przechowaniu, ale także ochrona znajdujących się w środku witamin.
Banany znane są jako źródło energii, dlatego tak lubiane są przez osoby uprawiające sport. 100 g owoców to prawie 100 kcal. Potas zwiększa koncentrację, a białko ma wpływ na mięśnie.
Można również powiedzieć, że banany mają pozytywny wpływ na nasz humor. Znajduje się w nich związek zwany serotoniną, która działa antydepresyjnie  i odprężająco.