Komedia Miki Kaurismäkiego Seks po fińsku pokazuje nam zerwanie pary trzydziestokilkulatków. Juhani jest psychoterapeutą, a jego żona Tuula odnoszącym sukcesy trenerem biznesu. Są oni zmuszeni do utrzymywania przyjacielskich stosunków do momentu, w którym sprzedadzą wspólny dom.
 Kiedy jednak Juhani przyprowadza do niego poderwaną w klubie dziewczynę, Tuula wybucha. Po kilku dniach sprowadza do domu w odwecie kochanka Marco. Emocje, które wydawały się dawno zapomniane, wybuchają ze zdwojoną siłą a wojna rozwija się, kiedy Juhani rozpoczyna poszukiwanie kogoś, o kogo Tuula będzie zazdrosna. Juhani prosi o pomoc swojego przyrodniego brata Wolfiego - początkującego alfonsa, który szuka kryjówki przed swoją żoną i swoimi pracodawcami dla jednej z prostytutek (w grę wchodzi większa suma pieniędzy, które “zaginęły”). Przez cały film wszystko rozgrywa  się w domu Tuuli i Juhaniego, spotykamy tam nie tylko ich, ale także ich najlepszych przyjaciół - stale zgorzkniałą Marjut i kobieciarza Pekkę (kwieciście wypowiadającego kwestie z szekspirowskich komedii, które wywarły oczywisty wpływ na film); dwójkę gliniarzy, którzy mają problemy małżeńskie oraz gangsterów.
Pod otoczką całego zamieszania znajduje się opowieść o tendencjach człowieka do prawienia frazesów na temat zmian społecznych i niemożność prawdziwego zainicjowania tychże zmian. Liberalny i wyrozumiały podczas konsultacji ze swoimi klientami Juhani, nie jest sobie w stanie poradzić z sukcesami żony. Tuula rozważa jego niemoc seksualną i zatopienie we własnym świecie, nie bojąc się mówić o tym zarówno jemu, jak i wszystkim wokół. Są to postaci coraz bardziej skomplikowane, osnute wokół ich obecnych relacji.
Kiedy zapada noc wszystkie te układy upadają: para w zawrotnym tempie wymienia się partnerami, a gangsterzy zjawiają się po Ninę. Kaurismaki wykorzystuje wątek światka przestępczego, jako metaforę pokazującą nie tylko, jak nasza przeszłość nas prześladuje, ale także co dzieje się z ludźmi, kiedy zetkną się z autonomią, do której nie nawykli. Ostatecznie, Juhani i Tuula odkrywają, że wolność jest niebezpieczniejsza, niż myśleli.

Scenariusz Seksu po fińsku powstał na podstawie powieści Petri Karry. W głównych rolach wystąpili Hannu-Pekka Björkman (Klasyk, Sport ekstremalny, Za żywych i umarłych) i Elina Knihtilä (Pułapki dorosłości, Lieksa!), którzy zostali w 2010 roku nominowani za swoje kreacje do najważniejszej fińskiej nagrody filmowej – Jussi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku