To, że oczy są zwierciadłem duszy nie ulega wątpliwości. Niestety bezlitośnie zdradzają także nasz wiek i samopoczucie. Mało tego, nieodpowiednia pielęgnacja okolic oczu sprawić może, że wyglądać będziemy na jeszcze starsze. Warto zatem wiedzieć jak właściwie zadbać o tą wyjątkowo kapryśną część naszego ciała.

Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i wymagająca. Jej grubość to pół milimetra, w dodatku zawiera minimalną ilość gruczołów łojowych (które tworzą warstwę ochronną) oraz włókien kolagenowych (zapewniających odpowiednie napięcie). To właśnie tą część ciała najszybciej dotykają oznaki starzenia. Jest dużo wrażliwsza niż skóra na pozostałej części twarzy, a narażona jest na takie same niebezpieczeństwa. Niszczą ją również konieczność ciągłego ruchu powiek czy śmiech. Dlatego też należy zafundować jej szczególną pielęgnację.

To nieprawda, że kosmetyki pod oczy powinno się zacząć stosować po 30. roku życia. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” już w wieku 20 lat należy pamiętać o preparatach przeznaczonych specjalnie do tej części twarzy. Kolorowe kosmetyki – pudry, tusze, cienie, eylinery czy kredki do oczu działają bardzo niszcząco na delikatną skórę oczu. Dlatego wraz z rozpoczęciem ich używania należy w szczególny sposób zadbać o te najbardziej wrażliwe okolice.

Demakijaż…

Nie ma gorszej zbrodni przeciw skórze oczu niż pójście spać w pełnym makijażu. A jest to niestety bardzo często popełniany błąd. Wykonanie starannego demakijażu przed snem powinno być automatyczną czynnością, o której nie można zapomnieć. Dobry demakijaż zapewnia lepsze chłonięcie kremów, a także zapobiega podrażnieniom skóry czy zapaleniu spojówek. Specjalny preparat nałóż na wacik, przytrzymaj chwilkę przy oku, a następnie delikatnie ściągnij makijaż z góry do dołu. Czynność należy powtarzać tak długo, aż wacik będzie czysty.

Kremy…
Pamiętaj o ich stosowaniu zarówno w dzień jak i w nocy. Są one znacznie delikatniejsze niż krem do twarzy, które powodować mogą podrażnienia, zaczerwienienia czy opuchnięcia. Preparaty przeznaczone do oczu są delikatniejsze, maja lżejszą konsystencję i zawierają specjalne składniki. Należy je dobierać odpowiednio nie tylko do pory dnia, ale także wieku czy problemu, z którym chcemy sobie poradzić. Ważna jest też metoda ich używania. Kremy należy nakładać punktowo, delikatnie wklepując w skórę opuszkami palców. Nie należy ich wsmarowywać, gdyż powoduje to niepotrzebne naciągnięcia naskórka. W dolną część oka zaczynamy wklepywać krem od zewnętrznej strony kierując się w stronę nosa. Odwrotnie postępujemy z powieką, czyli górną częścią. Taki sposób aplikacji poprawia krążenie i zapobiega opuchnięciom. Nakładanie kremu potraktujmy jako masaż, który świetnie poprawia mikrokrążenie i bardzo pozytywnie wpływa na stan skóry. Pamiętajmy jednak, aby robić to bardzo delikatnie.
Warto przyjrzeć się co zawierają kremy w swoim składzie. Dobrze jeśli jest to witamina F (która reguluje gospodarkę wodno-lipidową), witamina E (która chroni przed wolnymi rodnikami i dba o nawilżenie), witaminę C (która rozjaśnia i wygładza), prowitaminę B5 (łagodzącą podrażnienia). Ważnym elementem są składniki roślinne z nagietka, rumianku, świetlika, szałwii czy aloesu.