Mycie zębów to czynność, której uczymy się od dzieciństwa. Wydawałoby się, że jest to bardzo proste. Jednak okazuje się, że jedynie co piąta osoba robi to poprawnie. Pokazujemy kilka wskazówek jak dbać o zęby, abyście mogły każdego dnia olśniewać pięknym, ale przede wszystkim zdrowym uśmiechem.

Krok 1 – wybór szczoteczki
Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju szczoteczek do zębów. Stajemy zatem przed dylematem, którą wybrać – twardą czy miękką, z jaką główką itp. Najlepiej czyści zęby ta twarda, jednak jest ona niebezpieczna dla dziąseł, gdyż może powodować ich podrażnienia. Warto zatem wybrać średnią. Zwróćcie uwagę także na główkę, która powinna być nieduża i umiejscowiona na wyginającej się rączce. Najlepsze szczoteczki wykonane są z włosia syntetycznego. Dylemat dotyczy także wyboru pomiędzy szczoteczką elektryczną i manualną. Prawda jest taka, że każdą można dokładnie wyczyścić zęby, jednak elektryczną zrobicie to znacznie łatwiej i szybciej.

Krok 2 – szczotkowanie
Ważna jest zarówno długość jak i technika. Szczotkujmy zęby 3 minuty (to dobry czas, aby wyczyścić całą jamę ustną) 3 razy dziennie. Pastę do zębów najlepiej jest nałożyć nie tylko lekko na włosie szczoteczki, ale wcisnąć także pomiędzy, tak aby nie spadła przy pierwszym „spotkaniu” z zębami. Pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu linii tuż przy dziąsłach, gdyż to właśnie tam odkłada się najwięcej nieczystości. Tam też gromadzi się kamień nazębny. Najpierw czyścimy zewnętrzne części, a potem te trudniej dostępne. Pamiętajcie, że w szczotkowaniu nie liczy się siła (mocne szczotkowanie jest wręcz niewskazane), ale precyzja. Starajcie się nie rozcieńczać zbytnio pasty z wodą, gdyż zmniejsza się wtedy jej skuteczność. Na koniec pamiętajcie, aby umyć również język (niektóre szczoteczki zaopatrzone są w specjalną część do jego czyszczenia).

Krok 3 – płukanie

Pamiętajcie o dokładnym wypłukaniu jamy ustnej po umyciu zębów. Pasta, która pozostaje w buzi ma w sobie wyczyszczone bakterie i resztki jedzenia. Poza tym zawarty w niej fluor niekorzystnie działa na żołądek. Warto mieć w łazience płyn do płukania ust. Produkty te zawierają substancje przeciwbakteryjne, które działają jeszcze kilka godzin po zastosowaniu. Zwróćcie uwagę na skład płynu. Do codziennego użytku przeznaczone są te o niskim stężeniu jonów fluorkowych, czyli wynoszącym nie więcej niż 0,05%.

Pamiętajcie o stosowaniu nici dentystycznej. Pozwala ona wyczyścić te miejsca, do których nie dociera szczoteczka. Dostępne są w każdym sklepie kosmetycznym czy aptece. Najlepsze są te powlekane fluorem lub woskiem. Warto użyć ich 2 razy dziennie, a przynajmniej przed snem. Zalecane jest też używanie ich celem pozbycia się resztek pokarmu, zamiast stosowania wykałaczek, które mogą podrażniać dziąsła i powodować stany zapalne.
W sytuacjach awaryjnych, gdy nie można wyszczotkować zębów warto mieć pod ręką gumę do żucia (bez cukru). Pomoże ona w pozbyciu się resztek jedzenia. Zwiększa też wydzielanie śliny co działa bakteriobójczo i pomaga utrzymać odpowiedni poziom pH w ustach. Pamiętajcie jednak, aby nie żuć gumy dłużej niż 20 minut.

Zadbane zęby to kwestia nie ciężkiej pracy, ale wyrobienia sobie zwykłych codziennych nawyków. Sprawcie, aby w tym co robicie każdego dnia znalazło się miejsce na dokładnie wyczyszczenie zębów. Unikniecie nieprzyjemnych i kosztownych wizyt u stomatologa oraz będziecie olśniewać pięknym uśmiechem.