Przypominamy sobie o nich wraz z nadejściem lata. Gdy przychodzi czas pełnych butów znów odchodzą w zapomnienie. A przecież piękne stopy są domeną zadbanej kobiety przez cały rok. Ich odpowiednia pielęgnacja jesienią i zimą, gdy nosimy cięższe obuwie, jest jeszcze trudniejsza niż w sezonie letnim.

Wygoda na co dzień…
Każdy lubi czuć się swobodnie w tym co nosi. To samo dotyczy naszych stóp. Wygodne obuwie to podstawa zarówno jeżeli chodzi o zdrowie jak i wygląd stóp. Zwróćcie uwagę nie tylko na wygląd obuwia. Najlepsze są te z naturalnych tworzyw, dzięki którym stopy mogą swobodnie „oddychać”. Ich podeszwa powinna być elastyczna. Buty ze szpiczastym czubkiem nie są polecane, lepsze będą te bardziej zaokrąglone. Powinny one „obejmować” stopę, jednak nie uciskać. Zbyt ciasne obuwie sprawiają, że krew nie dopływa w odpowiedni sposób, co jest przyczyną marznięcia stóp.

Ciepło…
Gdy za oknem temperatury nieubłagalnie maleją musimy zapewnić odpowiednie ciepło naszym stopom. Można zakupić sobie specjalne wkładki termiczne, które dzięki specjalnie zachodzącym reakcjom chemicznym uwalniają dodatkowe ciepło. Wracając z dworu dobrze zafundować stopom kąpiel w rozgrzewającej soli z wodą. Następnie można wetrzeć rozgrzewający krem do stóp. I obowiązkowo nogi w skarpety na co najmniej 15 minut. Pamiętajcie, aby nie wkładać stóp od razu do gorącej wody. Najpierw powinna być chłodna, po czym powinniście stopniowo zwiększać jej temperaturę.
W trakcie deszczowych dni dobrze używać częściej pasty do butów, która chroni je przez przemakaniem.

Ale nie za ciepło…
Grube skarpety, ciepłe buty sprzyjają nadmiernej potliwości. Szczególnie, gdy jesteśmy zmuszeni nosić je w pomieszczeniach, np. w pracy. Dlatego tak ważne jest noszenie butów i skarpet z naturalnych tworzyw. Nadmierna potliwość to rozwój bakterii.

Piękne stopy to zdrowe stopy…

Nie zapomnijcie o tym, aby zadbać o zdrowie Waszych stóp. Letnie pobyty w miejscach publicznych, takich jak chociażby baseny służy rozwojowi bakterii. Jeśli zauważycie pierwsze oznaki grzybicy natychmiast udajcie się do apteki po krem lub żel przeciwgrzybiczny. Jeśli choroba rozwinie się bardziej warto wybrać się z wizytą do lekarza.

Nareszcie pielęgnacja…

Zadbajmy o codzienną higienę stóp. Po każdym myciu dokładnie osusz stopy, nie zapominając o miejscach pomiędzy palcami. Następnie wetrzyj krem – to także zbawienny masaż dla stóp poprawiający krążenie. Nawilżenie jest niezwykle istotne, gdyż suche stopy pękają, co sprzyja dostawaniu się bakterii. Kremy do stóp także spełniają różne funkcje. Należy je zatem dobierać indywidualnie do potrzeb. Krem na jesienne dni powinien odświeżać i nawilżać. Dobrze jeśli w swoim składzie ma aloes i miętę. Na twardą skórę dobrze działają kremy zmiękczające. Nie zapomnij również o peelingu. Ciężkie jesienne obuwie sprzyja potliwości. Warto zatem codziennie stosować specjalne dezodoranty czy zasypki.

Jak każda partia naszego ciała również i stopy wymagają pielęgnacji. Nie są to zabiegi ani trudne, ani kosztowne, trzeba tylko być systematycznym. Jesienią nie zapominajcie więc o stopach.