Sklepowe półki uginają się od wód różnych producentów. Dobrze wiedzieć jak czytać informacje zawarte na opakowaniu, aby wybrać właściwie, a nie jedynie dać się zwariować kolorowym reklamom.
Woda powinna towarzyszyć nam nie tylko wtedy gdy odczuwamy pragnienie. To niezwykle ważny składnik naszego organizmu, który zapewnia nam odpowiednie zdrowie oraz samopoczucie. Wypełnia wszystkie nasze tkanki oraz płyny ustrojowe. Można bez niej przeżyć najwyżej kilka dni. To ona reguluje temperaturę, ciśnienie tętnicze, procesy trawienne, a także dostarcza składników odżywczych.
Specjaliści zalecają picie 1,5 litra wody dziennie. Niedobór płynów najlepiej uzupełniać wodą mineralną.

Jaką wodę wybrać…
Nie każda woda mineralna jest taka sama. Ważne jest, aby czytać ich zawartość i wiedzieć, które składniki mają najbardziej pozytywne oddziaływanie na nasz organizm.
Sprawdzajcie zawartość takich składników jak:
•    wapń, dobrze jeżeli w składzie znajduje się go minimum 150 mg/l.
•    magnez, woda powinna zawierać go 50-100 mg/l.
•    sód, który zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie tętnicze, dlatego warto wybierać wody niskosodowe, szczególnie w przypadku osób z nadciśnieniem. Powinno go być nie więcej niż 20 mg/l.
Ważne są również węglowodany, które obniżają zawartość cukru we krwi. Jednak zbyt duża ich ilość (ponad 1 000 mg/l) mogą być szkodliwe, gdyż zaburzają procesy trawienne.

Zawartość składników mineralnych jest różna w wodach o innym stopniu mineralizacji. Woda niskozmineralizowana zawiera mniej niż 500 mg składników mineralnych na litr, średniozmineralizowana od 500 – 1 500 mg, a wysokozmineralizowana ponad 1 500 mg. Nie poleca się picia jednego rodzaju wody.

Z gazem czy bez…

Wbrew temu co się czasami mówi woda gazowana nie jest szkodliwa. Może zawierać takie same ilości składników mineralnych jak jej niegazowany odpowiednik. Z tą różnicą, że wody gazowanej nie powinny pić osoby mające problemy z żołądkiem. Powodują one wzdęcia i podrażniają żołądek. Jednak wody gazowane polecane są w podróży, gdyż niszczą mikroorganizmy, m.in. te które powodują biegunki. Jest ona też bardziej moczopędna, co również pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Jak pić…
Wodę mineralną najlepiej pić małymi łykami i często (najlepiej gdy dzienne porcje są mniej więcej równe). Jej działanie na organizm jest wtedy większe. Szybciej dociera do mózgu i wspomaga procesy trawienne. Wodę powinno się pić pomiędzy posiłkami. Nie zaleca się spożywanie jej w trakcie posiłku, gdyż rozrzedza soki trawienne, wydłuża czas trawienia i obciąża żołądek. Pijcie zatem wodę co najmniej pół godziny po posiłku.