Gorąca kawa albo zimne lody pomimo, że należą do Waszych ulubionych, to spożywanie ich wcale nie sprawia przyjemności? Jeśli Wasze zęby dotkliwie reagują na ciepło lub zimno to znaczy, że możecie mieć problem z ich nadwrażliwością.

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, z którą zmaga się niemal połowa ludzi na całym świecie w różnym wieku. Związana jest ściśle z anatomią zęba. Powstać może w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to uszkodzenie szkliwa, czyli naturalnej warstwy ochronnej zęba. Drugim zaś są choroby przyzębia, w efekcie których odsłonione zostają szyjki zębowe.

Jak się okazuje sami sobie fundujemy takie dolegliwości.  Każdego dnia osłabiamy warstwę ochronną zębów. Na jej niszczenie wpływ ma zła dieta, a także zbyt rzadkie wizyty u stomatologa oraz bagatelizowanie chorób zębów. Jednak najczęstszym powodem uszkodzenia szkliwa jest nieprawidłowe mycie zębów. I w odróżnieniu od innych chorób na nadwrażliwość nie wpływa zbyt rzadkie mycie, a robienie tego zbyt często. Nie powinno się także używać twardej szczoteczki oraz zbyt mocnej pasty. Sama technika szczotkowania jest niezwykle ważna. Unikajcie ruchów poziomych na rzeczy ‘wymiatania” od strony dziąseł do powierzchni zgryzowej. Pasta powinna zawierać takie składniki jak azotan potasu, fluorek cynawy oraz substancje uszczelniające kanaliki. Na rynku dostępne są specjalne pasty dla osób z nadwrażliwością.

Jednocześnie powinniście unikać past do zębów, które ścierają szkliwo (np. wybielających czy usuwających kamień), twardych szczoteczek do zębów oraz takich zabiegów jak wybielanie. Unikajcie również bardzo zimnych lub gorących potraw, a także pożywienia zawierającego duże ilości kwasów.
Pamiętajcie również o tym, aby nie myć zębów bezpośrednio po spożywaniu napojów gazowanych lub owoców cytrusowych, a odczekać ok. 60 minut. Po kontakcie z takimi produktami zęby pozbawione zostają warstwy ochronnej.

Domowe sposoby to nie wszystko. Aby w pełni kontrolować stan jamy ustnej powinniście udać się do stomatologa, który dokładnie oceni stan zębów oraz doradzi odpowiednie leczenie. Nie leczona nadwrażliwość może bowiem prowadzić do niebezpiecznych chorób.