Każda z nas marzy o tym, by jej wieczór panieński był niezapomniany i pełen wrażeń. Coraz częściej brakuje nam jednak pomysłów na to, jak go zorganizować, by nie był oklepany. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka inspiracji.

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, skąd w ogóle wzięła się ta tradycja? Jak się okazuje wieczory panieńskie nie mają zbyt długiej historii- ich forma ukształtowała się dopiero w latach 60. XX wieku. Swoją popularność wieczory panieńskie uzyskały dopiero w latach 80. Co ciekawe, pierwszy poradnik z propozycjami tematów, gier i zabaw na wieczór panieński został wydany w 1998r.


Większą tradycją cieszą się za to wieczory kawalerskie. Pan Młody wydawał dawniej oficjalny obiad lub kolacje dla swoich gości na cześć przyszłego ożenku. Istnieje wiele dowodów na to, że wieczory kawalerskie odbywały się już w V wieku. Według oficjalnych źródeł miało to miejsce w Sparcie. Wojskowi kompanie wydawali imprezy,  na których  piło się alkohol oraz wspominało dotychczasowe życie. W ten sposób na noc przed dniem wesela  honorowano  przyszłego pana młodego.

Sama nazwa „wieczór panieński” pochodzi od angielskiego słowa „hen night” i ma swoje korzenie  jeszcze w dawnych obrządkach kulturowych z Afryki Północnej, Środkowego Wschodu oraz z Indii. Słowo „hen” odnosi się do rośliny henny, która była wykorzystywana w tradycyjnych obrządkach  przedślubnych w tych częściach świata. We wschodnich kulturach henna to roślina mająca oczyścić pannę młodą przed zamążpójściem i ochronić ją przed niepowodzeniami. Aby tego uniknąć na ciele przyszłej panny młodej wykonywano tatuaże z henny.

Wieczór panieński  wiąże się z pożegnaniem stanu singielki i zwiastuje rychłe zamążpójście. Najczęściej to bliskie przyjaciółki przyszłej panny młodej są odpowiedzialne za jego organizację i zaproszenie gości. Głowna bohaterka jest w tym czasie pochłonięta najczęściej ostatnimi przygotowaniami dl ślubu i nie ma na to głowy.

Organizując wieczór panieński najważniejszą kwestią jest przede wszystkim zadowolenie przyszłej panny młodej. Pamiętajmy, że ten wieczór musi być w całości poświęcony jej osobie i warto się wcześniej dowiedzieć, co ta osoba lubi i co mogłoby ją ucieszyć. Zapraszając gości pamiętajmy o najbliższych przyjaciółkach, ale także rodzinie zarówno ze strony panny, jak i pana młodego. Datę zawsze należy ustalić w porozumieniu panny młodej! Najczęściej na tydzień lub dwa przed ślubem.

Kilka inspiracji

Każda z nas chciałaby przeżyć ten wieczór wyjątkowo. Najczęściej jednak kończy się na wynajętej limuzynie, zabawie w klubie czy striptizie. Warto pomyśleć jednak nad jakimiś alternatywami. Nie zawsze wszystkie pomysły są nie do zrealizowania! Wystarczy trochę pogłówkować i poszukać ciekawych inspiracji. Panna Młoda z pewnością będzie zachwycona!

Co powiecie na wizytę w SPA? Wieczór spędzony w salonie odnowy biologicznej na ploteczkach i poprawie urody to coś, co spodoba się każdej z pań! Możecie też urządzić sobie domowe SPA i zamówić wizytę masażysty. Przygotujcie do tego dużo dobrego jedzenia i zadbajcie o odpowiednią ilość napojów wysokoprocentowych. Pomyślcie też o klimacie- uzyskacie go rozstawiając po całym domu malutkie świeczki, porozwieszajcie kolorowe lampiony. Może po masażu ulubiony film?

Profesjonalna sesja fotograficzna to pamiątka na całe życie. Przebierzcie się i zamówcie wizytę fotografa w Waszym domu lub w plenerze. Zafundujcie sobie ponętne zdjęcia, którymi przyszła panna młoda pochwali się swojemu wybrankowi!

Prywatna lekcja- tu inwencja należy do Was. Przyspieszony kurs tańca brzucha, salsy a może tańca na rurze? Dobra zabawa gwarantowana! Nauka z pewnością nie pójdzie w las :)

Wizyta wróżki to punkt specjalny wieczoru panieńskiego. Pojawienie się wróżki może wzbudzić wiele emocji. Która by nie chciała dowiedzieć się, co ją czeka w przyszłości?

Profesjonalny wizaż przyda się nie tylko przyszłej pannie młodej. Wizyta wizażystki czy stylistki sprawi, że wszystkie poczujecie się kobieco i odmienicie swój look. Dowiecie się, jak powinniście się ubierać, które kolory są dla Was. Wizażystka wyczaruje Wam idealny makijaż i pokaże, jak się malować.

Udanej zabawy!