Nadżerka to stosunkowo często spotykana przypadłość kobieca. Nie jest groźna pod warunkiem, że wykryta w odpowiednim czasie zostaje wyleczona. Pozostawiona sama sobie może poprzez stan przedrakowy, po wielu latach doprowadzić do raka szyjki macicy. Nie warto lekceważyć sobie regularnych wizyt u lekarza ginekologa, a także badań cytologicznych.

Jak wygląda nadżerka?


Inna nazwa nadżerki to „ erytroplakia”. Określa się nią zmianę chorobową w obrębie szyjki macicy, która wygląda jak niewielka, czerwona ranka. Nadżerka może zostać wywołana poprzez: urazy miejsc intymnych (porody, poronienia), w konsekwencji powstałych silnych lub często nawracających infekcji pochwy, zaburzenia hormonalne (stosowanie antykoncepcji hormonalnej). Istnieją również przypadki, gdzie ranka powstaje poprzez zastąpienie nabłonka wielowarstwowego płaskiego, występującego u zdrowych kobiet, przez nabłonek gruczołowy, normalnie będący w kanale szyjki macicy.

Mam nadżerkę?

Nadżerka nie daje najczęściej żadnych objawów, przez co ciężko zdiagnozować nam ją samodzielnie. Zwykle podczas rutynowych badań lekarz za pomocą wziernika jest w stanie ją zlokalizować. - Pierwsze objawy nadżerki są zazwyczaj dyskretne i niezauważane przez kobiety, a nadżerka najczęściej wykrywana jest podczas rutynowego badania ginekologicznego. Stąd tak ważne jest, by regularnie odwiedzać lekarza i podejmować działania profilaktyczne – mówi Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA.

Naszą uwagę mogą zwrócić jedynie takie syndromy jak:

- zwiększona ilość wydzieliny pochwowej,
- plamienie bądź krwawienie po stosunku
- bóle podczas stosunku
- nietypowe plamienia międzymiesiączkowe
- świąd
-  pieczenie

Leczenie nadżerki

Po badaniu wziernikiem i wykryciu nadżerki lekarz ginekolog wykonuje badanie cytologiczne w celu oceny czy nie rozwijają się w chorym miejscu  procesy patologiczne. Czasem konieczne jest wykonanie kolposkopii i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Jeżeli kobieta jest młoda, nie rodziła nigdy dotąd, a nadżerka jest niewielka i niegroźna, wystarczy ją kontrolować i obserwować. Większe nadżerki leczy się  zachowawczo stosując leki, wymrażanie lub laseroterapię.