Codzienne obowiązki, stres, brak czasu… to wszystko sprawia, że zapominamy o chwili „dla nas”. A może by tak w poszukiwaniu relaksu i odprężenia udać się na masaż? Oto kilka najpopularniejszych, które spotkać możecie w gabinetach.
Masaż klasyczny – dostępny chyba w każdym gabinecie masażu. W zależności od formy może być relaksacyjny, leczniczy itp. Poszczególne rodzaje charakteryzują się działaniem przeciwbólowym, regeneracją i odpowiednim napięciem mięśni, uaktywnieniem przepływu krwi w organizmie, zmniejszaniem tkanki tłuszczowej, przyspieszaniem przemiany materii. Wykonywany jest bezpośrednio na ciele klienta (pacjenta). Stosuje się w nim tak znane techniki jak głaskanie, rozcieranie czy oklepywanie. Może być częściowy lub całościowy.

Masaż sportowy
– pozwala zmniejszyć skutki spowodowane wysiłkiem fizycznym. Szczególnie popularny wśród sportowców, nie tylko zawodowych. Ten rodzaj masażu pozwala na szybką regenerację sił.

Masaż stemplami – popularny masaż na stałe wpisany w oferty chociażby gabinetów uzdrowiskowych. Wykonywany jest za pomocą specjalnych stempli ziołowych lub kamiennych, którymi po rozgrzaniu dotyka się ciała w odpowiednich miejscach. Na początku, gdy mają najwyższą temperaturę, ich zetknięcie z ciałem jest krótkie. Wraz ze spadkiem temperatury wydłuża się czas dotyk. Polecany jest osobom zapracowanym, żyjącym w stresie, gdyż zmniejsza napięcie psychiczne. Masaż gwarantuje ogólną regenerację organizmu, w tym poprawę krążenia, rozluźnienie mięśni, złagodzenie bólu, wzrost przemiany materii. Przeciwwskazaniem są choroby krążenia, choroby skóry, a także otwarte rany i zakażenia.

Drenaż limfatyczny – polega na masażu za pomocą głaskania, rozcierania i ugniatania. Służy poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jego zadaniem jest odprowadzenie produktów metabolizmu przenoszonych przez limfę. Służy poprawieniu estetyki, ale także oczyszcza organizm. Polecany jest dla osób mających problemy ze skórą (trądzik, łojotok), zapobiega także cellulitowi, żylakom, przeciwdziała „pajączkom”. Poprawia również kondycję nóg poprzez łagodzenie bólu i kurczów mięśni. Może być wykonywany przez fizjoterapeutę jak i specjalny aparat.

Masaż Shiatsu
– polega na stosowaniu łagodnego ucisku dłońmi, a także specjalnych technik pozwalających na usunięcie nagromadzonego w ciele napięcia. Sekret jego skuteczności to nie mocne uciskanie, a delikatny dotyk w odpowiednich miejscach. Pomimo, iż na pierwszy rzut oka można nie odczuwać skutków masażu, to ma on pozytywny wpływ na cały nasz organizm. Dzięki masażowi Shistu poprawia się witalność i fizyczne samopoczucie. Ma pozytywny wpływ na koncentrację i sprawność intelektualną. Działa także zdrowotnie. W tym rodzaju masażu ważna jest panująca wokół atmosfera, która jest źródłem pomagającym w osiągnięciu pełnego relaksu.

Masaż Ma Uri – polega na płynnym, „miękkim” dotyku osoby masowanej. Każda czynność jest traktowana wyjątkowo, zarówno odłożenie masowej ręki jak i właściwe odkrywanie ręcznika, gdyż w przypadku tego masażu odkryte są tylko aktualnie masowane części ciała. Ogromne znaczenie odgrywa tutaj odpowiednia muzyka, która wprowadza specyficzny rytm i energię. Wynikiem masażu jest głęboki relaks oraz przywrócenie korzystnego przepływu energii. Może być stosowany niezależnie od wieku, a także schorzenia.

Masaż tajski – wykonuje się go na ułożonej na podłodze macie, a masowana osoba ubrana jest w luźny strój. Polega na uciskaniu określonych punktów znajdujących się na ciele, poprzez rytmiczny, powolny nacisk, zaczynając od stóp a kończąc na głowie. Ciekawostką wyróżniającą ten rodzaj masażu jest sposób jego wykonywania. Masażysta używa nie tylko dłoni, ale także nadgarstków, łokci a nawet stóp. Te „innowacje” dotyczą także pacjenta, który w trakcie masaży przyjmuje różne pozycje. Intensywność jego wykonywania może być bardzo duża, jednak jest to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących odzyskać harmonię ciała i zrelaksować się. Masaż ten doskonale rozładowuje napięcie mięśni i stawów.

Masaż turecki – to forma masażu, w której pierwsze 20 minut spędza się w łaźni parowej. Następnie gąbką usuwane są nieczystości i obumarły naskórek. Potem ciało masowane jest w tradycyjny sposób, z pomocą specjalnych olejków. Po zakończeniu należy wziąć chłodny prysznic. Masaż ten wpływa pozytywnie na krążenie oraz układ odpornościowy. Pozwala także na oczyszczenie ciała z toksyn.