Ceniony szef kuchni i znany miłośnik jedzenia - Nigel Slater – podzieli się z widzami przepisami na łatwe i szybkie potrawy.

Sałatka z kurczaka, kuskusu i pomarańczy
Wystarczy na 2 porcje

Sok z 1 cytryny
3 pomarańcze
Kilka łyżek dobrej oliwy z oliwek
2 pełne garści kuskusu
Garść mięsa z pieczonego kurczaka – najlepiej wykorzystać resztki z pieczonego kurczaka (z organicznej hodowli)
Garść posiekanego szczypiorku i świeżej bazylii – jeśli ktoś lubi, to nawet więcej
Duża garść kiełków groszku

Kuskus wsypać do miski, zalać wrzątkiem tak, by woda przykrywała go o 2 cm. Zostawić na jakieś 15 minut, by kuskus zmiękł.

W oddzielnej misce roztrzepać sok z cytryny z sokiem z dwóch pomarańczy i oliwą z oliwek. Doprawić solą i pieprzem, jeśli ktoś lubi, może dodać jeszcze trochę oliwy. Sos wylać na gotowy kuskus, pozwolić, by kaszka wchłonęła sos – potrwa to jakieś 10 minut.

Przez ten czas obrać pozostałą pomarańczę – by to zrobić, należy odciąć jej końce ostrym nożem, a następnie ustawić ją na desce do krojenia i poodcinać skórkę i białe albedo, leżące tuż pod nią. Pokroić owoc na spore kawałki. Dodać kawałki pomarańczy, mięso i zioła do kuskusu i delikatnie wymieszać. Nie należy przesadzać z mieszaniem – sałatka ma być lekka, a nie wymęczona.

Podzielić kiełki groszku między dwie miseczki lub talerze, a potem ostrożnie ułożyć na nich sałatkę.

------------------------------------------------------------------------------------------------------


Większość z nas nie ma czasu przyrządzać na co dzień skomplikowanych dań.   Nigel zdradzi nam pomysły na tygodniowy zestaw łatwych i pysznych potraw. Będzie zaglądał do szafek i na grządki, by udowodnić, że przy odrobinie wyobraźni, możemy wyczarować niezwykłe dania z prostych składników.

Nigel podzieli się także swoją pokrewną pasją – uprawą własnych owoców i warzyw. Okaże się, że warzywa i owoce znajdują się nie tylko w jego ogrodzie, ale i w doniczkach. Podczas gotowania, Nigel będzie używał świeżych składników – z doniczki prosto na talerz. Odwiedzi też miejscowe ogródki działkowe i pozna ludzi, którzy, podobnie jak on, uwielbiają jeść własne płody rolne.

Nowoczesny szef kuchni zachęca ludzi do większej pewności siebie w kuchni i dosłownie wymyślania własnych potraw w trakcie trwania programu. Jego rady sprawią, że każda uczta na długo pozostanie w pamięci.
Proste dania Nigela Slatera
Seria 1 – emisja we wtorki o 23.00 i 23.35
BBC Lifestyle