Skargi na uciążliwe bóle głowy są jedne z najczęściej słyszanych. To problem dotykający niezależnie od wieku czy płci. Niejednokrotnie jest ignorowany, aczkolwiek potrafi być bardzo uciążliwy i niebezpieczny. Może też być oznaką poważniejszych dolegliwości, gdyż bywa również objawem innych chorób.

Ból głowy wywoływany jest skurczami bogato unerwionych dużych naczyń mózgowych.  Można je podzielić na samoistne oraz objawowe (spowodowane przez inne schorzenie). Te pierwsze to bóle o słabym lub średnim natężeniu. Dotyczą zazwyczaj tyłu głowy, okolic karku, czoła i skroni. Mogą być spowodowane stresem, przemęczeniem, przebywaniem w hałasie. W niektórych przypadkach przyczyną może być spożywanie pewnych potraw. Wywołać je mogą także środki konserwujące dodawane do pokarmów lub słodziki. Podstawą leczenia jest zażywanie środków przeciwbólowych. Do tego rodzaju bólu zalicza się migrenę, bóle klasterowe, oraz napięciowe. Najbardziej znanym z nich jest migrena, która dotyka ok. 10% populacji, z czego 70% to kobiety. To ból o różnym nasileniu, któremu towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki. Nie wiadomo dokładnie czym jest spowodowany, jednak za „winowajców” uznaje się alergie pokarmowe, zmiany ciśnienia, zaburzenia hormonalne, stres, zmęczenie czy niedobór snu.

Przy bólach objawowych konieczne jest dokonanie prawidłowej diagnozy, która pozwoli na wybór właściwego leczenia. Mogą one być spowodowane takimi chorobami jak:
-    Infekcje – występujące podczas chorób, którym towarzyszy gorączka, takich jak chociażby przeziębienie. Ustępują wraz z zakończeniem choroby.
-    Zapalenie zatok – towarzyszy im ból głowy pośrodku czoła lub w okolicach policzków. Szczególnie silnie odczuwalny jest rano, a także podczas schylania i dźwigania. Towarzyszy mu katar.
-    Nadciśnienie tętnicze – charakterystyczny w tym przypadku jest ból z tyłu głowy. Często też odczuwamy „szum w uszach”.
-    Zwyrodnienie kręgosłupa – często towarzyszą mu bóle w potylicy. Chory odczuwa zwiększone dolegliwości podczas ruchu.
-    Choroby oczu – bóle głowy mogą być objawem np. jaskry.

Ból głowy może oznaczać również stany zagrożenia życia, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy guzy mózgu. Jeśli towarzyszą mu zaburzenia świadomości, drgawki, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, niedowłady lub zaburzenia czucia kończyn należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.