Nasze dzieci często bywają „niejadkami” bądź wybierają posiłki, które delikatnie mówiąc nie należą do najzdrowszych. Każda mama jednak chce, aby jej pociecha zjadała zdrowe dania, które zapewnią prawidłowy rozwój dziecka. Nie zawsze jest to jednak zadanie proste. Istnieje kilka sposobów, które to ułatwią.

Dajmy dobry przykład...

U dzieci nauka odbywa się przede wszystkim poprzez obserwację. Na pewno zauważyliście, jak niejednokrotnie naśladują Wasze zachowania. Dlatego chcąc nauczyć dzieci właściwego odżywiania, należy zacząć od siebie. Gdy pociechy zobaczą jak zajadacie się pysznymi warzywami, łatwiej im będzie uwierzyć, że jest to coś dobrego. Najlepiej jeśli na talerzach całej rodziny znajdzie się to samo.

Liczy się wygląd...
Zadbajcie o to, aby potrawy wzbudzały zainteresowanie od chwili kiedy tylko pojawią się na talerzu. Ważne jest, aby pobudzały nie tylko zmysł smaku, ale również wzroku. Powinny być kolorowe i różnorodne. Można je ustroić w pomysłowy sposób m.in. warzywami czy owocami, układając je w różne kształty.

Tylko jedzenie...
Dopilnujcie, aby jedzenie kojarzyło się Waszym dzieciom z zaspokajaniem głodu. Nie może ono być dla nich momentem zabawy. Najlepiej zatem jeśli podczas jedzenia nic ich nie rozprasza (np. nie oglądają telewizji, która nie pozwala się skupić dziecku na tym co ma na talerzu).

Atmosfera...
Ważne jest, żeby spożywanie posiłku odbywało się w atmosferze ciszy i spokoju. Krzyki i poganianie może skutecznie odebrać dziecku apetyt. Spowoduje też, że czas jedzenia będzie kojarzył się bardzo negatywnie z nerwową atmosferą i kolejnymi stresami. Zasiadajcie do stołu wspólnie. Posiłki całej rodziny sprawią, że będą się one oznaczały czas przyjemnego spotkania z najbliższymi.

Samodzielność...
Dla naszych dzieci samodzielność jest niezwykle ważna. Pozwala poczuć im się doroślej i poważniej. Jeśli pozwolimy im jeść samodzielnie na pewno docenią to, że uznajemy je za starsze niż są w rzeczywistości. A to dla nich bardzo ważne. Nauczy je to także, że jedzenie to nie zabawa. Będą musiały same skupić się na spożywaniu posiłku, podczas gdy karmienie przez rodziców umożliwia im zajęcie się zupełnie czymś innym.