W gabinecie ginekologicznym, na ulotkach, w prasie kobiecej, w telewizji... wszędzie przypominają jak ważne jest systematyczna kontrola naszego „kobiecego” zdrowia. Temat poruszany do znudzenia, jednak właśnie przez to należy się zastanowić nad istotą badania.
Pomimo tych ostrzeżeń kobiety często zapominają o badaniu cytologicznym. W trosce o Wasze zdrowie poruszamy ten temat raz jeszcze, aby przypomnieć, że cytologia naprawdę ratuje życie.

Statystyki podają, że w Polsce codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet. Wiele z nich to kobiety młode, mające rodzinę i dzieci, nie „mające czasu” na wykonanie cytologii. Grozę budzą też dane, które mówią, że 30% Polek nigdy w życiu nie robiło badania cytologicznego. Dlatego właśnie powstaje wiele akcji, mających na celu zachęcenie do jego wykonania.

Na czym polega...
Jest to badanie wykonywane przez lekarza ginekologa. Polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy, dzięki czemu wynik jest miarodajny. Następnie pobrane próbki przenoszone są na szkiełko, odpowiednio utrwalane, wysyłane do laboratorium i oglądane pod mikroskopem.
Badanie jest zupełnie bezbolesne. Nie jest to również ogromne poświęcenie, gdyż trwa zaledwie kilka minut. Zazwyczaj lekarze zalecają wykonywanie go raz na trzy lata. Obecnie badanie cytologiczne wykonać można w każdym gabinecie ginekologicznym.

Co nam daje...
Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy już we wczesnym jego stadium. Pozwala to na podjęcie ewentualnego leczenia i zwiększa szanse na sukces w walce z rakiem. Badanie pozwala również na wykrycie innych zmian związanych z grzybami, wirusami czy bakteriami.

Przygotowanie do badania...
Na badanie najlepiej wybrać się w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po miesiączce, jednak nie później niż 4 dni przed kolejną. Kilka dni przed planowanym badaniem nie powinno się stosować żadnych środków dopochwowych. Przynajmniej dzień wcześniej nie należy współżyć. Badaniu nie sprzyjają też stany zapalne narządów rodnych.
Każdy lekarz powinien dokładnie wytłumaczyć jak się przygotować do badania. Jeśli macie jakieś wątpliwości po prostu zapytajcie.

Jeśli jesteś kobietą, która zaczęła współżycie lub ukończyłaś 25. rok życia koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa. Pamiętaj, że cytologia jest badaniem, którego prawdziwa kobieta nie może lekceważyć. Wpisz je na stałe do swojego kalendarza.