Gdy czujemy, że jeszcze nie czas na dziecko, szukamy środka, który okaże się najskuteczniejszy. Warto odrobinę poczytać na ten temat, przede wszystkim jednak konieczne jest zwrócenie się z tym do ginekologa. Lekarz zaleci odpowiednią metodę.
Tabletki antykoncepcyjne są jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegania ciąży. Przed przyjęciem ich niezbędna jest jednak wizyta u ginekologa. Wykona on odpowiednie badania, od których zależeć będzie ich skuteczność oraz ingerencja w organizm. Oprócz standardowych badań ginekologicznych, takich jak chociażby cytologia, konieczne jest wykonanie badań czynności wątroby czy krzepnięcia krwi.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają związki pochodne żeńskim hormonom płciowym (progesteron, estrogen). Dzięki nim nasz organizm zachowuje się jak w czasie ciąży bądź karmienia piersią.

Tabletki antykoncepcyjne różnią się między sobą składem. Obecnie wyróżniamy:
-    preparaty 1-fazowe – w każdym dniu cyklu przyjmowane są takie same ilości estrogenu i progestagenu. Należy przyjmować je od pierwszego dnia cyklu przez 21 dni, potem robimy 7 dni przerwy. W tym przypadku wszystkie tabletki mają taki sam kolor.
-    preparaty 2-fazowe – w pierwszej fazie przyjmujemy tylko estrogen, w kolejnej zaś estrogen z progestagenem. Po zakończeniu następuje 7 dni przerwy.
-    Preparaty 3-fazowe – rozróżnia się tutaj trzy fazy cyklu – pomiesiączkowa, okołoowulacyjna, lutealna, w których przyjmuje się różne dawki poszczególnych hormonów.

Jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu tabletki antykoncepcyjne zawierały dużą ilość hormonów. Obecnie nie są one tak dużą ingerencją w organizm. Nie powodują też tylu skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie. Dowiedziono, że pozytywnie wpływają na niektóre elementy naszego zdrowia. Obniżają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, zmniejszają rozwój mięśniaków macicy oraz torbieli jajnika, regulują miesiączki, obniżają dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, poprawiają stan cery. Dużą zaletą tej metody jest odwracalność bezpłodności. Po ich odstawieniu płodność wraca już w następnym cyklu.

Tabletki nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, mogą także powodować zmniejszenie ochoty na seks. To drugie może być spowodowane niewłaściwym doborem pigułki. Za wadę tej metody można uznać także fakt, iż ich skuteczność zależy od regularnego ich przyjmowania