Marzysz, żeby wbić się w supermodne jeansy i bez krępacji pokazać się na plaży w odlotowym bikini – oczywiście dieta będzie wskazana, ale pamiętaj, że do tej pory nie wymyślono diety, która mogłaby zmienić tłuszcz w mięśnie. Co z tego, że stracimy parę kilogramów, jak razem z nimi nasza skóra straci jędrność? Nie o kilogramy rzecz się rozchodzi, a o ładnie wyrzeźbioną sylwetkę.
 Zamiast więc odejmować sobie kalorii, spalaj je. Pomoże ci w tym aktywność fizyczna. Jogging, pływanie czy wibrotrening, to najlepszy sposób na idealne kształty.


Nierozerwalna para - dieta i aktywność fizyczna

Każdy z nas marzy o sprężystej i szczupłej sylwetce – niestety dzisiejsze tempo życia nie sprzyja dbaniu o własne ciało. Nadwaga to prawdziwa plaga współczesnego społeczeństwa, co doskonale wykorzystują producenci wszelkiej maści specyfików odchudzających. Zanim po nie sięgniemy, musimy wiedzieć, że za  pomocą kremu i kapsułek nie pozbędziemy się nagromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej i nie zbudujmy masy mięśniowej. A cały szkopuł pięknych kształtów tkwi w zamienieniu tłuszczu w mięśnie. W takim przedsięwzięciu nie pomoże nam też żadna dieta cud. Ponadto częstym efektem drakońskich diet jest przyrost wagi. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że odmawiając sobie dostatecznej liczby kalorii, prędzej czy później organizm rygoru nie wytrzyma i powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych.Po drugie stosując mocno restrykcyjne diety osłabiamy organizm, który nie ma sił na najmniejszą aktywność fizyczną, a pozbawiony wysiłku organizm odkłada kalorie w komórkach tłuszczowych - mówidr Klaudia Zwiorek-Czech, specjalista medycyny estetycznej w polsko-brytyjskim Instytucie Medycyny Estetycznej - Face & Body Institute.Zatem aktywność fizyczna i mądra dieta to nierozerwalna para na osiągnięcie wymarzonej sylwetki.
Oczywiście prócz tych dwóch istnieją jeszcze metody na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale te nie obejdą się bez skalpela. Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna dają wiele możliwości w rzeźbieniu ciała, można nawet na stole operacyjnym zbudować masę mięśniową. XXI wiek to  era chirurgów plastycznych, nic dziwnego, gdy z ekranu telewizora i kolorowej prasy patrzą na nas piękne, szczupłe gwiazdy. Nie pomagają też kreatorzy mody, którzy projektują pod anorektyczne wręcz modelki. Zanim jednak zdecydujemy się na chirurgię plastyczną, warto poszukać tańszej i zdrowszej alternatywy. A z pewnością jest nią ruch. Polecamy szczególnie jogging, pływanie i wibrotrening. Który z nich to najlepszy sposób na idealne kształty dla Ciebie– bez skalpela i efektu jo-jo?

Jogging  - czyli kiedy warto zacząć biegać?

Moda na jogging przywędrowała do nas prosto z ulic Nowego Jorku. Tam biegają wszyscy – modelki, aktorzy, politycy i finansjera, młodzi i starzy. U nas zainteresowanie tą formą sportu rośnie, bo i korzyści z niego płynących jest niemało. Warto zacząć od tych najbardziej widocznych – czyli wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki. Bieganie poprawia też krążenie krwi, obniża poziom złego cholesterolu. I wreszcie robi dobrą robotę dla naszych płuc, usprawniając ich funkcjonowanie. Jednak najważniejszym pozytywem płynącym z joggingu są także korzystne zmiany psychofizyczne – niższy poziom stresu i poprawa samopoczucia. Wydaje się, że ta forma aktywności fizycznej jest najmniej inwazyjna i najprostsza, ale nie jest to do końca prawda. Bieganie wymaga odpowiedniego przygotowania i dużego wysiłku, jest to też sport dość kontuzjogenny–gro biegaczy zmaga się zapaleniem ścięgna Achillesa, do częstych kontuzji, które mogą zdarzyć się podczas biegania należą też kontuzje stawu skokowego i kolanowego, dlatego biegając warto zainwestować w odpowiedni strój. Najważniejszą jego częścią są odpowiednie buty, przeznaczone do biegania. Warto wyposażyć się także w ochraniacze i oddychającą odzież, którą nabyć możemy w specjalistycznych sklepach sportowych. Przy tej okazji warto przełamać kolejny mit związany z bieganiem, iż ta aktywność fizyczna nie zależy od zasobności portfela.
Jogging, pływanie czy wibrotrening- najlepszy sposób na idealne kształty – to wiadomo ruch, ale czy ćwiczyć może każdy? Weźmy na tapetę jogging. Wydawać by się mogło, że biegać może każdy i w każdym wieku. Otóż nie, bo jak mówi dr Klaudia Zwiorek-Czech z Face and Body Institute przeciwskazaniem do biegania są choroby serca oraz zbyt duża nadwaga. W tym ostatnim przypadku bieganie może bardziej zaszkodzić niż pomóc, gdyż może doprowadzić do zbytniego nadwyrężenia stawów kolanowych i kręgosłupa. Gdy waga jest mocno powyżej normy, warto bieganie zastąpić pływaniem.


Zbędny bagaż kilogramów? - Zamień bieganie na pływanie
Pływanie to bardzo przyjemna forma sportu i wręcz idealna dla osób z „bagażem zbędnych kilogramów”, gdyż woda w dużym stopniu odciąża układ kostno-stawowy. Z racji tego, że stawy i kręgosłup podczas pływania nie są obciążone, sport ten jest polecany dla ludzi mających schorzenia kręgosłupa. Pływanie należy do najmniej kontuzjogennych sportów i jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Pływać można cały rok – zimą na basenie, latem na kąpieliskach na świeżym powietrzu. Pływanie odpręża, rozładowuje negatywne emocje i doskonale odchudza, jednocześnie modelując sylwetkę. Buduje też muskulaturę – ale tylko pod warunkiem, że pływamy poprawnie technicznie, w przeciwnym razie będzie korzyścią bardziej dla duszy niż ciała. Biorąc się za pływanie na poważnie, a jeśli chcemy faktycznie poprawić swoją kondycję i uzyskać piękną sylwetkę, warto pomyśleć o własnych akcesoriach. Przyda się nie tylko czepek, ale i płetwy pływackie oraz okulary do pływania, no i oczywiście dobry kostium. Do tych wydatków trzeba też doliczyć wejściówki na basen i dopłaty za przekroczony czas przebywania na pływalni. By nieco zaoszczędzić warto wykupić miesięczny karnet. By basen rzeczywiście odprężał, a nie stresował - warto też zorientować się, w jakich godzinach warto przychodzić, by podczas pobytu nie szukać przez większość czasu miejsca na torze. Na koniec warto jednak też dodać, że choć basen należy do najmniej kontuzjogennych sportów, to do końca nie jest taki bezpieczny. Na pływalni możemy  nabawić się kilku chorób - grzybica stóp i zapalenie uszu oraz alergie to najczęstsze z nich. Pływanie to także dość czasochłonne zajęcie – wiadomo prysznic po wyjściu z basenu, dokładne osuszenie ciała i włosów trochę trwa.  Jeśli chcesz schudnąć i latem na plaży prezentować się świetnie w dopasowanym kostiumie, ale nie masz zbyt wiele czasu, spróbuj wibrotreningu.


Wibrotrening czyli  idealna sylwetka w kwadrans

Najlepszy sposób na idealne kształty wcale nie musi oznaczać ciężkiej, wielogodzinnej harówki. Obok joggingu i pływania, ostatnio bardzo modny stał się wibrotrening, dający szybkie efekty w modelowaniu sylwetki. Czym jest ta forma aktywności fizycznej i na czym polega jego fenomen? Wibrotrening to nowatorska metoda treningu całego ciała w oparciu o wibracje różnej częstotliwości. Drgania te powodują u ćwiczącego na specjalnej platformie wibrującej stymulację nerwowo-mięśniową, uruchamiając w organizmie szereg odruchowych skurczy mięśni, dlatego wibromasaż jest mało męczący, a niezwykle efektywny. Już kwadrans ćwiczeń daje porównywalne efekty z kilkoma godzinami spędzonymi w pocie czoła na siłowni. Większość ludzi skłonna jest twierdzić, że rezultaty zależą od długości treningu, tymczasem są w błędzie - najważniejsza jest jego intensywność – mówi kosmetolog Agnieszka Gomolińska z krakowskiej Face & Body Institute. Oczywiście wibrotrening przeprowadzany jest stopniowo, a stopień intensywności zależy od wydolności osoby ćwiczącej. Im większa zastosowana częstotliwość wibracji – tym szybszy efekt. Jednak dzięki możliwości dostosowania drgań do naszej sprawności psychofizycznej – ten rodzaj treningu jest idealny niemal dla wszystkich. Z powodzeniem stosują tę formę aktywności i wyczynowi sportowcy i osoby, które nie mogą w ogóle uprawiać sportu. Wibrotrening jest nie tylko metodą treningową, ale i wykorzystywany jest jako środek rehabilitacyjny, pomagający odzyskać sprawność po kontuzjach.
Trening w oparciu o wibracje odchudza, kształtuje sylwetkę i ma też doskonały wpływ na naszą skórę. Zwalcza cellulit oraz stymuluje w organizmie produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra jest gładsza i uelastyczniona. Ale to nie wszystkie zalety tego urządzenia - dzięki ćwiczeniom w oparciu o platformę wibrującą możemy też wyrzeźbić muskulaturę.  Jest doskonały zarówno dla Pań, dzięki którym sylwetka nabierze idealnego kształtu oraz dla Panów marzących o wyrzeźbieniu mięśni całego ciała. Dlaczego wibrotrening jest taki efektywny? Otóż podczas wibrotreningu mięsnie pracują z maksymalną wydolnością. Kiedy w tradycyjnych metodach treningowych angażowanych jest tylko 40 procent mięsni, podczas ćwiczeń na platformie wibrującej ta liczba wzrasta nawet do 97 – dodaje Agnieszka Gomolińska. Podczas wibracji dochodzi też do obniżenia poziomu kortyzolu – hormonu stresu, co daje to efekt odprężenia i reguluje przemianę materii. Zmiany w wyglądzie ciała zauważamy niemalże po pierwszym treningu. Dzięki wibrotreningowi można wreszcie szybko i bez wysiłku uzyskać pożądany efekt odchudzenia i modelowania ciała.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku