Kiedyś partner nie musiał specjalnie namawiać Cię na wspólne namiętne chwile, a dzisiaj w Waszej sypialni cisza? Brak ochoty na seks może być poważnym problemem występującym w związku, niejednokrotnie jest to powód nieporozumień pomiędzy partnerami. Może mieć różne podłoże. Warto jednak przyjrzeć się bliżej problemowi by móc cieszyć się partnerstwem tak jak kiedyś.

Te hormony…
Burze hormonów potrafią nieźle zamieszać w organizmie każdej kobiety. Są też bardzo częstą przyczyną spadku libido. Rozpoczęcie kuracji hormonalnej, w tym także przyjmowanie doustnej antykoncepcji niejednokrotnie powoduje, że ochota na współżycie z partnerem nie jest już tak duża jak kiedyś. Gdy zauważycie u siebie takie zmiany, najlepiej udać się do ginekologa, który zmieni tabletki.

Choroby…
Spadek ochoty na seks spowodowany może być dolegliwościami zdrowotnymi. Mogą być ostrzeżeniem w związku z takimi chorobami jak cukrzyca, choroby serca czy niedoczynność tarczycy. Warto zatem porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który zaleci odpowiednie badania.

Gdy problem tkwi w psychice…
Brak ochoty na seks bywa związany z chorobami o podłożu psychicznym (np. depresja). Może to być także stan naszej psychiki, w którym np. postrzegamy siebie jako mało atrakcyjną osobę. Brak pewności siebie odbiera ochotę na bliskie kontakty z innymi osobami. Jest problemem w relacjach międzyludzkich, także w sypialni.

Ciężary codzienności…
Coraz szybszy tryb życia, ciągły pośpiech, stres i brak czasu na odpoczynek wpływa bardzo negatywnie na życie seksualne. Po ciężkiej pracy, czujemy się wycieńczone i nie mamy ochoty na nic. Dobrze jest jednak znaleźć chwilę na wyciszenie, oderwanie się od codziennych obowiązków i zmartwień. Pamiętajcie, że relaks jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu w każdym zakresie.

Charakter związku…
To jak układa nam się z partnerem jest niezwykle istotne dla życia seksualnego. Ciągłe kłótnie, brak zaufania do partnera z pewnością nie sprzyjają atmosferze w sypialni. Można powiedzieć, że mamy tutaj pewnego rodzaju błędne koło. Brak seksu prowadzi do kłótni, kłótnie zaś mogą być powodem oziębłości seksualnej. Pamiętajcie również o tym, że tak jak wszędzie również i w seksie potrzebne jest urozmaicenie. Monotonia prowadzi do znudzenia zarówno samym współżyciem jak i partnerem. Czy zatem łóżko jest jedynym miejscem na miłosne uniesienia? Porozmawiajcie z partnerem o Waszych pragnieniach i fantazjach. Wprowadźcie odrobinę zmian w Wasze życie.

Żadnego problemu w związku nie można lekceważyć. Czasem jego przyczyny są mało poważne, czasami jednak mogą świadczyć o dolegliwościach zdrowotnych lub większych problemach. Obserwujcie siebie i swoje zachowania. Pamiętajcie o rozmowach zarówno z partnerem jak i specjalistą.