Mamo, czy wiesz jak wrócić do formy?

Jak odnaleźć w sobie motywację do odchudzania?
Najpierw zastanów się, na czym polega Twój problem z utratą wagi. Opieka nad dzieckiem, łączenie obowiązków rodzicielskich z pracą uniemożliwiły Ci spożywanie pełnowartościowych posiłków? A może Twój apetyt często zaspokajają słodkie lub słone przekąski, a uczucie głodu skutecznie eliminujesz, jedząc kolejną drożdżówkę? Zastanów się także dlaczego chciałabyś schudnąć. Poszukaj takiej motywacji, która będzie dla ciebie najważniejsza. Jak twierdzi profesor Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania wagą: Czasem jako motywacja wystarczy presja rodziny, niezadowolenie z wyglądu i zbyt ciasne ubrania, wyjazd na urlop czy chęć wystąpienia w kostiumie kąpielowym. Może nią być także zbliżająca się specjalna uroczystość jak, np.: ślub. Zawsze jednak warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na wynikające z odchudzenia korzyści, np. poprawa zdrowia i wydolności fizycznej, zgrabniejsza figura, możliwość atrakcyjniejszego ubrania się.
Ekspert radzi: Skuteczny powrót do formy
1. Bądź świadoma. Dowiedz się, na czym polega Twój problem w walce ze zbędnymi kilogramami. Podjadasz? A może jesz zbyt tłusto lub w Twojej diecie królują węglowodany?
2. Jedz mniej, a częściej. Wyczerpany ciążą organizm potrzebuje pełnowartościowych posiłków. Powinny składać się one ze wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego staraj się spożywać 4-5 posiłków dziennie.
3. Jedz świadomie. Jeśli karmisz piersią, jedz lekkostrawne posiłki, unikaj produktów głęboko smażonych, napojów gazowanych i wzdymających warzyw. Takie zmiany pozwolą Ci na powrót do formy, a Twoje dziecko uniknie kolki.
4. Jeśli już nie karmisz piersią, możesz zastosować bardziej restrykcyjną dietę.
5. Ruszaj się więcej. Znajdź czas dla siebie i przypomnij sobie, czy istnieje aktywność fizyczna, która sprawiała Ci radość? Powróć do zarzuconych treningów. Spełnią funkcję relaksacyjną, a przede wszystkim pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów.
6. Poszukaj sprzymierzeńca, który ułatwi Ci walkę ze zbędnymi kilogramami. Skuteczny preparat powinien odpowiadać na Twój problem. Ze względu na szczególny okres w Twoim życiu poszukaj produktów, które zawierają składniki naturalne oraz nie powodują skutków ubocznych. Takie wyroby medyczne są już dostępne w aptekach - zapytaj o nie farmaceutę. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko pomoże Ci w walce ze zbędnymi kilogramami i zwiększy skuteczność Twoich działań w walce z nimi.
Mamo ćwicz na zdrowie i dla figury
Jeśli znalazłaś już dziedzinę aktywności fizycznej, która najbardziej Ci odpowiada pamiętaj aby Twój trening był dobrze skomponowany. Pomogą Ci w tym wskazówki Dariusza Brzezińskiego, trenera fitness.
1. Zacznij od ćwiczeń typu cardio. Trening w podniesionym tętnie pozwoli Ci na zgubienie zbędnych kilogramów i poprawi wydolność serca . Aby efektywnie pozbyć się nadmiernego tłuszczu, nasz trening powinien być wykonywany w wyliczonym powyżej tętnie i trwać dłużej niż 20 min. Przykłady ćwiczeń typu cardio: rower, bieganie, pływanie, step aerobic, tenis/squash.
2. Twój trening powinien trwać 2-3 razy w tygodniu i trwać łącznie ponad godzinę.
3. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu. Możesz kupić jedną z wielu dostępnych płyt DVD, przy której poćwiczysz u siebie w domu.
4. Wzmocnij mięśnie ramion, pleców, brzucha i nóg. Twoje mięśnie potrzebują większej motywacji, więc rozpocznij w domu wykonywać najprostsze ćwiczenia, tj.: brzuchy, pompki, przysiady. Każde z ćwiczeń powtórz w 3 seriach, wykonując 12 razy każde
z nich w serii. Z czasem możesz zwiększać liczbę powtórzeń do 20 w 4 seriach.
5. Nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających, które nie dopuszczą do przykurczu mięśni po treningu i zapobiegną kontuzjom w przyszłości.
fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Krakersy Pikantne kcalWersja do druku
Szukaj
Co jeść, a czego nie jeść przy zespole jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, które wpływa na jakość życia u wielu osób. Objawy, takie jak
Liposukcja z perspektywy czasu. Przegląd długoterminowych efektów zabiegu
Wiadomo, że liposukcja potrafi błyskawicznie odmienić sylwetkę. Efekty są widoczne niemal od razu. Jednak czy to rozwiązanie na lata? Sprawdzamy, jak zmie
Poduszka pod łokieć – mały detal, wielki komfort w pracy stylistki paznokci
Praca stylistki paznokci to nie tylko kreatywność i precyzja, ale także długie godziny spędzone przy biurku. Każda profesjonalistka wie, jak ważne
Po co nam kwasy omega-3? – Korzyści zdrowotne i rola w diecie
Kwasy omega-3 to niezbędne tłuszcze, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Choć organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytw
Wiosenna pielęgnacja z „efektem wow”
Kwiecień i maj to czas, kiedy chcemy wyglądać fenomenalnie. Nadchodzące Święta, plenerowe spotkania z przyjaciółmi i wspólne wyjazdy motywu