Szerokie łóżko, mięciutka pościel, cudowna podusia i puszysta kołderka... a Ty przekładasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć? To problem, z którym boryka się wiele osób. Jego przyczyny mogą być różne, jednak są sposoby dzięki którym będzie się Wam zasypiało lepiej.

Sen to bardzo ważny element naszego życia. Pozwala na regenerację organizmu po całym dniu. Dorosły człowiek śpi średnio 7 godzin na dobę. Odpowiedni wypoczynek jest bardzo istotny dla naszego zdrowia.   

Przyczyny...
Jednym z powodów bezsenności może być niewłaściwy styl życia. Rosnące wymagania otoczenia, większy stres, zły sposób odżywiania czy problemy rodzinne nasilają kłopoty z zasypianiem. Dotyczyć może również osób z pewnymi chorobami (np. niedoczynnością tarczycy), a także tymi dolegliwościami, którym towarzyszy ból. To również problem osób chorych na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy stany lękowe.
Występująca w dłuższym czasie bezsenność może stanowić chorobę, nie jest to zatem taki błahy problem.

Gdy liczenie baranów nie pomaga...
Metoda, którą zalecano nam w latach dzieciństwa raczej słabo się sprawdza. Problemowi, jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Zastanówmy się zatem, co robimy źle przed snem. Nawet najmniejsze błędy, które wydawać się mogą nie znaczące, mają wpływ na sposób zasypiania. Gdy zjecie za dużo przed snem może być Wam ciężko zasnąć. Nie powinno się również jadać w okresie krótszym niż 3 godziny pójściem spać. Jednak zasypianie „na głodnego” także nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ważne jest, aby przed snem pozbyć się towarzyszącego nam stresu. Spróbujcie odnaleźć najlepszy sposób, gdyż każdy pozbywa się go inaczej. Można to zrobić poprzez gimnastykę, sport (jednak także w umiarkowanych ilościach) lub w bardziej spokojny sposób – czytanie książki, słuchanie muzyki, relaksująca kąpiel (ciepła, ale nie gorąca). Można również wspomóc się ziołowymi herbatkami z melisy, lipy lub rumianku. W zasypianiu pomoże także odpowiednia temperatura pokoju, wygodne łóżko i odzież do spania. Unikajcie napojów typu coca-cola, kawa, kakao czy mocna herbata.

Pigułka usypiająca...

W czasach gdy coraz częściej sięgamy po medykamenty przy wielu dolegliwościach, wydawałoby się, że najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie leku na sen. Pamiętajcie jednak, że to rozwiązanie może być stosowane sporadycznie. Inaczej uzależni, nie pozbędziecie się przyczyn bezsenności, a jedynie chwilowo uciszycie jej objawy.

Zmiana stylu życia nie jest prosta. Niektóre sytuacje są od nas niezależne, jednak zawsze możemy postarać się o zminimalizowanie niechcianych skutków. Zadbajcie o to, aby stres nie wpływał na Was w tak znaczący sposób, a Wasz sen będzie spokojny i relaksujący. To zaś sprawi, że każdego ranka będziecie wstawać z uśmiechem na ustach.