Organizm kobiety złożony jest z wielu elementów, które decydują o naszym wyglądzie, zachowaniu, nastroju. Za wiele z nich odpowiadają hormony, m.in. prolaktyna. To właśnie jej poziom badany jest przy problemach z zajściem w ciążę lub nieregularnych miesiączkach. Jest to niezwykle ważny dla naszego kobiecego zdrowia hormon. Warto zatem przyjrzeć się mu troszkę bliżej.

Co to jest…

Prolaktyna (PRL) to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Odpowiada za nasz organizm w okresie dojrzewania, dba o prawidłowy rozwój płodu u kobiet ciężarnych, a także stymuluje rozwój gruczołów mlecznych podczas karmienia piersią.

Niebezpieczne skutki…

Nadmiar prolaktyny określa się mianem hiperprolaktynemii. Jednym z jego skutków są zaburzenia cyklu miesiączkowego, w których krwawienia mogą pojawiać się z częstotliwością mniejszą niż 25 lub większą niż 33 dni. Może także spowodować, iż miesiączki będą bardzo skąpe lub w niektórych przypadkach zanikną. Zbyt wysoki poziom prolaktyny oznaczać może także bezowulacyjne cykle, co prowadzi do kłopotów z zajściem w ciążę, a także do niepłodności. Objawem mogą być także bóle głowy, zaburzenia widzenia (w przypadku gdy jej powodem jest guz przysadki mózgowej), zmniejszenie popędu seksualnego czy nadmierne owłosienie. U niektórych kobiet pojawia się także laktacja, pomimo, iż nie są w ciąży. Wysoki poziom prolaktyny prowadzić może również do stanów depresyjnych lub zwiększonego rozdrażnienia.

Wykrycie i leczenie…

Gdy zauważycie, że któryś z objawów trwa u Was dłuższy czas, udajcie się do ginekologa - endokrynologa, który zaleci odpowiednie działania. Zbadanie poziomu prolaktyny we krwi pozwoli na poznanie jego przyczyny i zastosowanie leczenia.
Badanie poziomu prolaktyny to badanie krwi, które należy robić rano, miedzy 8-12, gdyż poziom PRL zmienia się w ciągu doby. Pacjent powinien być na czczo. Dzień wcześniej nie należy spożywać obfitej kolacji, współżyć, ani podejmować się większych wysiłków (np. ćwiczyć).
Leczenie nadmiaru prolaktyny odbywa się poprzez środki farmakologiczne. Leki stosuje się również w przypadku niewielkich guzków, które kilku miesiącach zanikają. Gdy jednak do tego nie dochodzi konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Nadmiar prolaktyny to właściwość, która występuje także u mężczyzn. Znacznie częściej dotyka jednak panie. Utrzymanie prawidłowego poziomu tego hormonu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Nie należy zatem zaniedbywać dolegliwości z tym związanych.