Jak wynika z ostatnich badań to orzechy włoskie są najzdrowsze i powinniśmy spożywać je codziennie, by dostarczyć sobie kompleksową dawkę dobroczynnych substancji.

Według profesora chemii Uniwersytetu Scranton Joe Vinson’a właśnie orzechy włoskie  posiadają w sobie największą ilość przeciwutleniaczy, a zawarte w nich antyoksydanty wykazują od 2 do 15 razy silniejsze działanie niż witamina E.


Poza tym orzechy włoskie to również źródło: białka, witamin, minerałów i błonnika. Poleca się ich spożywanie także osobom uczulonym na gluten, ponieważ właśnie orzechy włoskiego nie posiadają go wcale.  Dietetycy zalecają spożywanie 7 orzechów dziennie, ponieważ już taka ilość jest w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia między innymi: chorób serca, cukrzycy typu II, kamicy nerkowej i niektórych nowotworów. Ponadto orzechy włoskie posiadają silne działanie bakteriobójcze w stosunku do: paciorkowców, gronkowców, bakterii duru brzusznego, czerwonki i innych, często odpornych szczepów. Orzechy działają ściągająco na błony śluzowe, przeciwkrwotocznie, grzybobójczo, przeciwzapalnie, odtruwająco, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu w krwi.

Warto dodać, że wartości odżywcze posiadają także suszone liście orzecha włoskiego. Bogate są m.in. w: karatenoidy, olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, beta-karoten, witaminy, C, B1, B2, K, i P. To właśnie z suszonych liści przygotowuje się napary lub nalewki lecznicze.

Orzech włoski stosowany jest także w kosmetyce, zwłaszcza w pielęgnacji wrażliwej, delikatnej i problemowej skóry. Możemy zauważyć go jako składnik kremów czy maseczek oczyszczających pory. Niejednokrotnie jest także wykorzystywany przy produkcji balsamów brązujących, dzięki brązowemu barwnikowi glikozydowemu.  Skorupki orzecha natomiast stają się świetnym składnikiem peelingów i kremów złuszczających.