Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – to stara prawda, z którą nie trudno się zgodzić. O ile jednak przyjemniej jeśli dom jest w pięknych barwach i czujemy się w nim spokojnie i bezpiecznie. Teraz, gdy coraz częściej promienie słoneczne zaglądają do naszych mieszkań, zauważamy, że straciły one świeżość.
Czasami potrzebujemy po prostu zmiany. Może zatem warto zrobić malutką, „malowniczą” rewolucję.
To właśnie od barw w pomieszczeniu zależy samopoczucie nasze i naszych gości. Dobre połączenie kolorów umili domowy odpoczynek, poprawi nastrój. Kolory to także odzwierciedlenie naszej duszy. Poznajcie magię kolorów, a być może uznacie, że wraz z wiosną warto zmienić coś w swoim otoczeniu.

Żółty
– najbardziej wiosenny i słoneczny kolor. Wpływa na dobry nastrój, optymizm i pewność siebie. Sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji oraz organizacji pracy. Dzięki niemu pomieszczenie wydaje się większe.
Pomarańczowy – zwiększa twórczość, inspiruje do rozmów. Kolor pomarańczowy pobudza również apetyt. Na pewno sprawi, iż w Waszym życiu będzie mniej melancholii.
Czerwony – wyzwala większą energię i mobilizuje do działania. Duża ilość czerwonego koloru nie jest polecana osobom z nadciśnieniem, powoduje rozdrażnienie. Czerwony pobudza także pokłady erotyzmu.
Różowy – można go nazwać „kontrowersyjnym” kolorem. Przez jednych jest lubiany, inni nie wyobrażają sobie mieć niczego w tym kolorze. Jednak zazwyczaj budzi pozytywne odczucia zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Delikatny odcień likwiduje negatywne emocje, zaś intensywny, ostry, działa podobnie jak kolor czerwony.
Fioletowy – kolor działający uspokajająco. Polecany dla osób nieśmiałych, lękliwych. Działa również inspirująco.
Niebieski – uznawany jest jako kolor relaksujący. Jasny odcień traktowany jest wręcz jako usypiający, dlatego nie nadaje się do pomieszczenia przeznaczonego do pracy. Ciemny zaś działa pobudzająco.
Zielony – oznacza harmonię i naturalny spokój. Jego relaksujący charakter sprawia, że nadaje się zarówno do sypialni jak i pokoju dziennego. Jego oliwkowy odcień, poprzez skojarzenie z jesienią może budzić depresyjne skojarzenia. Kolor ten optycznie powiększa pomieszczenie i tworzy wyjątkowe tło dla mebli.
Brązowy – daje poczucie bezpieczeństwa, oznacza stabilność. Jednak malowanie nim dużych powierzchni może dać wrażenie przygnębienia.
Czarny – należy używać go umiejętnie. W połączeniu z innymi kolorami daje ciekawy efekt oraz wzmaga ich oddziaływanie.
Biały – ten „surowy” kolor świetnie wygląda w połączeniu z innymi. Kolor ten budzi pozytywne odczucie czystości i przestrzeni. Zbyt duża ilość bieli daje wrażenie pustki, chłodu.
Przed podjęciem decyzji o kolorze ścian warto także zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia (kolor oświetlenia, części, które są bardziej oświetlone), wielkość pomieszczenia, jego cechy (np. nierówności na ścianie).