Czas wiosny, świąt to piękny okres - spotkania z rodziną i odpoczynek. To również okres, w którym chętnie siadamy przy stole pełnym pysznych kiełbasek, jajek i innych smakołyków. Także po świętach chętniej sięgamy po wielkanocne specjały.
 Oto kilka rad, które sprawią, że nie tak dawne świąteczne szaleństwa będą miłym wspomnieniem także dla Waszego żołądka. Warto o nich pamiętać również na co dzień.

Dieta...
Jest kilka produktów, których spożycie pozytywnie wpływa na procesy trawienne naszego organizmu. Warto pamiętać o ziołach. Mięta, dziurawiec, melisa, rumianek, mniszek lekarski wspomagają pracę wątroby, a także regulują wydzielanie żółci. Trawienie poprawić można również stosowaniem odpowiednich przypraw. Pieprz czarny wzmaga apetyt i zmniejsza wzdęcia (to samo działanie ma oregano i koper włoski), chili przyspiesza przemianę materii, bazylia sprzyja wytwarzaniu soków żołądkowych, kminek łagodzi skurcze jelit, anyż zmniejsza niestrawności i wzdęcia.
Dobremu trawieniu sprzyja picie czarnej herbaty. Zawarta w niej teina stymuluje wydzielanie soku żółciowego.
Warto również spożywać ananasy, banany, borówki, awokado, suszone śliwki, pomidory, seler, czarną rzodkiew, kabaczki, figi, cukinię, oliwki.

Dużo ruchu...
Piękna pogoda bez wątpienia sprzyja spacerom i ruchowi na świeżym powietrzu. Nie jest tajemnicą, że ruch wpływa niezmiernie pozytywnie na trawienie.
Istnieje także kilka ćwiczeń, które mają pozytywny wpływ na procesy trawienne. Wystarczy kilka minut dziennie. Oto przykłady ćwiczeń:
1.    siedząc po turecku chwyć prawą dłonią lewe kolano i wykonaj skręt tułowia w lewą stronę. Następnie lewą rękę oprzyj za plecami. W tej pozycji wytrzymaj 10 sekund. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie w drugą stronę.
2.    kolejne ćwiczenie wykonaj leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami i rękoma wyciągniętymi wzdłuż tułowia. Następnie uginaj nogi w kolanach, trzymając je blisko ziemi. Złącz stopy i w tej pozycji podciągaj je w kierunku pachwin. W tej pozycji wytrzymaj ok. 30 sekund
3.    klęknij z lekko rozstawionymi kolanami i rękoma opartymi na biodrach. Następnie delikatnie przechyl plecy do tyłu tak aby dłońmi dotknąć stóp. Głowę odchyl lekko do tyłu. Napnij uda i pośladki. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Ćwiczenie zakończ puszczając stopy i usiądź na piętach.

Odpowiednia dieta oraz dawka wiosennego ruchu sprawi, iż Wasze problemy trawienne znikną. A to oznacza lepsze zdrowie i samopoczucie.