O tym, że pozytywne myślenie jest cechą pożądaną wiemy wszyscy. Chętniej przyjaźnimy się też z osobami, które potrafią nas zmotywować, wierzą we własne i nasze możliwości. Instynktownie mamy świadomość, że takim łatwiej jest żyć. Dlaczego więc pozytywne myślenie tak trudno nam przychodzi?

Osoby, które mają świadomość własnych celów i świadomie do nich dążą, najczęściej dużo łatwiej je osiągają. Pomaga im wiara we własne możliwości, a także pozytywne myślenie, że wszystko będzie dobrze. A nawet jeśli nie będzie to znaczy, że tak po porostu miało być.  Idąc z uśmiechem przez życie o wiele łatwiej jest nam znosić porażki, które pomimo woli często pojawiają się na naszej drodze.  


W księgarniach mnóstwo jest poradników, a także publikacji poświęconych pozytywnemu myśleniu, które jest w stanie przyczynić się do osiągnięcia przez nas równowagi psychicznej, a także dodać sił do życia. Nie myślcie sobie, że pozytywnie myślący to zawsze ludzie, którym niczego nie brakuje.  Nie trzeba przecież posiadać wiele, by potrafić cieszyć się życiem.

Stawiając sobie nowy cel w życiu najczęściej zostajemy przytłoczeni tym, co jeszcze przed nami. Tyle wysiłku, tyle energii trzeba poświęcić, by go osiągnąć. Często pierwszą myślą jest u nas rezygnacja. Robimy coś z poczuciem, że tak trzeba, nie do końca przekonani o słuszności danych poczynań. Kiedy jednak nauczymy się myśleć pozytywnie, plusy danej sytuacji będą w stanie przyćmić minusy.  Dzięki temu sprawią, że nabierzemy energii, która pozwoli nam zmierzyć się z wysiłkiem, który trzeba podjąć.

Pozytywne myślenie pozwala nam wydobyć swoje wartości i umiejętności, a także odpowiednio je wykorzystać. Zdając sobie sprawę z tego w czym jesteśmy dobrzy, mamy możliwość samorozwoju, poszerzania własnych zainteresowań i zdolności. Co ciekawe, jeżeli zaczniesz cieszyć się życiem, zauważysz, że Twoje myślenie stanie się o wiele szybsze i efektywniejsze. Dzieje się tak dlatego, że gdy masz pozytywne podejście Twój mózg produkuje więcej hormonów, które wpływają na naturalną kreatywność, czujność i uwagę. To sprawia, że stajesz się człowiekiem o wiele bardziej twórczym, szybciej podejmujesz decyzje i rozwiązujesz trudne sprawy.

Pozytywnie myślący o wiele lepiej radzą sobie ze stresem, co w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Dzięki pogodzie ducha w naszej krwi podwyższa się zawartość leukocytów – naturalnych komórek obronnych organizmu. Śmiało możemy więc powiedzieć, że stajemy się zdrowsi.

Kluczem do pozytywnego myślenia jest koncentrowanie się na wyznaczonych celach, a także pielęgnowanie w swoich myślach pożądanych obrazów. Gdy nauczysz się dodatkowo pozytywne myślenie łączyć z dobrym humorem, Twój sukces będzie gwarantowany. Tu trzeba dodać, że dobry humor wpływa na nasze samopoczucie fizyczne- mniej chorujemy, gdyż dzięki zwiększonej ilości hormonów aktywuje się nasz układ odpornościowy.