O tym, że coraz młodsze dzieci uczą się obsługiwać komputer wiedzą doskonale rodzice. Już przedszkolaki przeglądają strony internetowe skierowane specjalnie dla nich. Znajdą tam m.in. gry, zabawy i kolorowanki, które stają się dla nich dobrą zabawą. Czego jeszcze dzieci szukają w internecie?

Z najnowszego badania wynika, że najmłodsi coraz częściej odwiedzają w sieci serwisy e-commerce, strony firmowe, a także witryny erotyczne. Czego szukają w sieci nasze pociechy? Przede wszystkim wrażeń.

Z analizy przygotowanej na zlecenie  firmy At Media wynika, że już co czwarty korzystający z sieci przedszkolak codziennie korzysta z sieci, a ponad dwie trzecie 10-14-latków posiada komputer na własność. W latach 2007–2010 liczebność najmłodszych użytkowników wzrosła niemal o połowę, a o dwie godziny w miesiącu wydłużył się czas spędzany przez dzieci w internecie. Tzw. heavy userów, korzystających z sieci przynajmniej kilka razy w tygodniu, jest wśród internautów w wieku 7-14 lat ponad 80%.


Co ciekawe badania potwierdzają, że w dziecięcej grupie internautów występuje niewielka przewaga chłopców- 56% nad dziewczynkami- 44%, ale to dziewczynki są aktywniejszymi użytkowniczkami sieci. Z obliczeń wynika, że średnio spędzają przed komputerem 14 godzin w miesiącu, czyli o 6 godzin więcej niż chłopcy.

Intensywność korzystania z internetu wzrasta z wiekiem. Już 23% 3-6-latków, 35% 7-9-latków i aż 62% 10-14-latków buszuje w sieci codziennie. Wraz z wiekiem rośnie też czas spędzany w sieci, ale już u najmłodszych dzieci jednorazowa sesja trwa średnio 45 minut.

Dzieci przeglądają w internecie strony z grami, ale także te, na których zamieszczane są materiały wideo. Chętnie też biorą udział w różnorakich konkursach internetowych, w których do wygrania są nie tylko zabawki, ale coraz częściej wszelkiego rodzaju  gadżety elektroniczne.

Warto zadać sobie na koniec pytanie- czy aby na pewno rodzice mają pełna kontrolę nad tym, co robią ich dzieci w sieci? Nie zawsze tak jest i coraz częściej mamy szansę się o tym przekonywać...


fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)