Duży apetyt dzieci jest objawem ich zdrowia, który zawsze cieszy mamy. Problemem jest, gdy maleństwo uczulone jest na pokarmy, zarówno w wieku niemowlęcym, kiedy to mama musi uważnie pilnować swojej diety, jak i w wieku starszym. Jednym z najbardziej znanych przypadków uczulenia na pokarm jest skaza białkowa.

Czym jest...
Pierwszym skojarzeniem ze skazą białkową jest uczulenie na mleko. Jest to jednak pojęcie o wiele szersze. Określane jest jako atopowe zapalenie skóry. Pomimo prowadzonych badań nie zostało ustalone, co jest powodem występowania tej choroby. Za głównego „winowajcę” uznaje się czynniki genetyczne. Ciekawostką jest, że dotyka ona nie tylko dzieci, ale i starszych.

Objawy...
Atopowe zapalenie skóry przejawia się wysuszeniem i łuszczeniem skóry, niejednokrotnie są to również swędzące, zaczerwienione zmiany. Występują w różnych miejscach, w zależności od wieku. U dzieci do 2. roku życia najczęściej pojawiają się na twarzy (najczęściej na policzkach), szyi, tułowiu, rączkach i nóżkach. Czasami objawami skazy białkowej są kolki, zbyt częste ulewanie lub nadpobudliwość.

Ważna dieta...
Aby nie narażać dziecka na konsekwencje skazy białkowej musimy wyeliminować z codziennego jadłospisu takie produkty jak mleko, jajka, ryby, skorupiaki, orzechy, pszenicę, soję. Nie zaleca się także spożywania czerwonego mięsa, miodu, pomidorów, truskawek czy ogórków kiszonych. Należy również zwracać uwagę na skład spożywanych produktów, gdyż mogą one zawierać w sobie „zakazane” składniki. Alergii nie wywołuje delikatne mięso drobiowe, ryż, makaron, kasza, ziemniaki, marchewka, kalafior, brokuły. Spożywając owoce uważajcie na cytrusy.

Kontakt ze specjalistą...
Każda z mam wie, jak ważne jest dostarczenie dzieciom wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Wyeliminowanie produktów nasilających skazę białkową, to także usunięcie niektórych składników potrzebnych dziecku. Celem ich uzupełnienia ważny jest kontakt ze specjalistą, który w odpowiedni sposób uzupełni dietę maleństwa w niezbędne witaminy i minerały. Pamiętajcie zatem, aby nie leczyć dziecka na własną rękę, tylko sięgnąć po poradę lekarza i dietetyka. W przypadku matek karmiących lekarz może zmienić dietę lub zaproponować karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym. Zawsze jednak znajdzie odpowiednie rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb zarówno matki jak i dziecka.